Dziś po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Nowe święto ma uczcić pamięć o wydarzeniach, które rozegrały się na Śląsku w latach 1919-1921.
Nowe święto
Projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich został skierowany do Sejmu przez prezydenta Andrzeja Dudę. 12 maja izba niższa parlamentu przyjęła ustawę, a 18 maja to samo uczynił Senat. 7 czerwca została ona podpisana przez prezydenta, tym samym udało się dopełnić wszystkich formalności, by już 13 dni później po raz pierwszy obchodzić nowe święto.
– Mamy dwa nowe święta narodowe związane ze zwycięskimi powstaniami – powstania wielkopolskiego i powstań śląskich. Wiąże je nie tylko czas, ale niezwykła wartość o charakterze fundamentalnym dla odradzającego się państwa polskiego. Nie byłoby tej wielkości i postępu w II Rzeczypospolitej, gdyby nie było możliwości, które dawał Górny Śląsk i jego zasoby oraz wielcy patrioci, którzy dla Polski pracowali. To święto ustanawiane jest dla kolejnych pokoleń, by zawsze pamiętały jaką cenę trzeba zapłacić, by Polska była Polską – mówił Andrzej Duda.
Data 20 czerwca nawiązuje do wydarzeń z 1922 roku, kiedy polskie wojska pod wodzą gen. Stanisława Szeptyckiego wkroczyły na Górny Śląsk, którego część przypadła nam w wyniku zwycięstwa III powstania śląskiego.
Powstania śląskie
Trzy powstania śląskie odbyły się w dniach 16-24 sierpnia 1919 roku, 19/20-25 sierpnia 1920 roku i 2/3 maja-5 lipca 1921 roku. Pierwszym dwóm dowodził Alfons Zgrzebniok, a ich główną przyczyną był niemiecki terror. W wyniku pierwszego z nich, poza zmuszeniem władz do ogłoszenia amnestii, niewiele udało się zdziałać. Już rok później udało się zdziałać więcej – Polacy zyskali dostęp do administracji i nowych organów bezpieczeństwa, które powstały w miejsce znienawidzonej niemieckiej policji Sipo.
Dowódcą trzeciego powstania był Wojciech Korfanty, a wybuchło ono po ogłoszeniu wyników niekorzystnego dla Polaków plebiscytu, na mocy którego Górny Śląsk miał przypaść Niemcom. To największy śląski zryw, który zakończył się przyznaniem Polsce 1/3 spornego terytorium. Był to dość korzystny układ, gdyż na tym obszarze znajdowało się większość obiektów przemysłowych, w tym kopalnie węgla i huty.
Polecamy także:
Zachodniopomorskie: Przerwy w dostawach prądu! Sprawdź listę lokalizacji
Stargard: 92-letnia kobieta straciła pieniądze. Odwiedził ją „hydraulik”