Nowy Statek pożarowy dla portów Morskich w Szczecinie i Świnoujściu

0
Statek pożarowy
Statek pożarowy

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście rozpisał przetarg na zakup statku nowego pożarowego dla tych podmiotów. Zainteresowani udziałem mają czas na składanie swoich ofert do 15 lutego 2020 roku.  

Nowy statek będzie istotnym elementem infrastruktury portowej, w miejscach będących pod zarządem ZMPSiŚ. Do głównych zadań jednostki należeć będzie ochrona przeciwpożarowa gazowców w świnoujskim porcie. Ponad to jednostka prowadzić będzie ewentualne działania gaśnicze i ratownicze na wodach portów.

Według podawanych informacji, zanurzenie jednostki powinno wynosić 4,2 m. Wśród dodatkowych wymagań znalazła się również opcja holowania statków na pełnym morzu. Z tego też względu dla jednostki wymaga jest winda holownicza o uciągu minimalnym 35 ton, a także wyposażenie holownicze.

W rozpisanym przetargu zapisane są również inne warunki jakie powinien spełniać statek. Mowa tu m.in. o prędkości minimalnej jaką osiągać powinna jednostka. W wypadku tego przetargu jest to 12 węzłów, przy wykorzystaniu 100% mocny silników w konkretnych warunkach w jakich pracować będzie jednostka. Dodatkowo w zakresie działań oferenta, leżeć będzie przeszkolenie przyszłej załogi statku.

Zakup nowego statku jest inwestycją wynikłą z projektu Zakup statku pożarniczego dla Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Spółka Akcyjna”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Całość projektu ma być sfinalizowana do 30 października 2022 roku. Na chwilę obecną Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście dysponuje dwoma statkami pożarowymi – Strażak-24 w Szczecinie i Strażak-26 w Świnoujściu.

Statki gaśnicze pełnią bardzo odpowiedzialną funkcję w infrastrukturze portowej, szczególnie jeśli chodzi o porty takie jak np. Świnoujski, gdzie zagrożenie pożarowe – ze względu na przyjmowane ładunki gazu, jest olbrzymie. Inwestycja w ten statek to przykład odpowiedzialnych działań w sferze bezpieczeństwa.

Źródło: port.szczecin.pl

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Pożar komina w Barlinku
Police: Zbiornik na propylen już na placu budowy
Ostatnie pożegnanie śp. Jerzego Mużyło

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię