O co chodzi z tą bezpłatną pomocą dla pokrzywdzonych?

0
pixabay.com

W Polsce działa ponad 370 Ośrodków Pomocy, w których każdy pokrzywdzony może uzyskać bezpłatną pomoc prawną, psychologiczną, a także wsparcie materialne. Dlaczego ludzie niechętnie korzystają z takiego dobrodziejstwa? Czy to niewiedza? Czy utożsamianie takowego wsparcia z tzw. „pomocą dla ubogich”? A może założenie, że to co darmowe na pewno jest wątpliwej jakości? Wyjaśniamy jak działa system pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem.

Skąd pieniądze na pomoc?

Ośrodki Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem dysponują zapleczem profesjonalistów. Pokrzywdzeni mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnika czy psychologa. Skąd środki na opłacenie takich usług? Od przestępców! Jak to możliwe?

Ośrodki Pomocy działają dzięki dofinansowaniu ze środków Funduszu Sprawiedliwości otrzymanych z Ministerstwa Sprawiedliwości. Do Funduszu Sprawiedliwości wpływają pieniądze zasądzone od sprawców przestępstw. Przykładowo, nawiązka zasądzona od nietrzeźwego kierowcy sprowadzającego niebezpieczeństwo na drodze, trafia do Funduszu Sprawiedliwości. Dzięki tak pozyskanym funduszom możliwe było stworzenie sieci ośrodków wspierających kompleksowo pokrzywdzonych.

Dla kogo pomoc?

Z bezpłatnej pomocy mogą skorzystać wszystkie osoby pokrzywdzone przestępstwem, osoby im najbliższe oraz świadkowie przestępstw. Status materialny w tym przypadku się nie liczy. Bezpłatna pomoc dla pokrzywdzonych nie jest bowiem tym samym co nieodpłatna pomoc prawna.

Pokrzywdzeni nie muszą udowadniać, np. wyrokiem sądowym, iż mają status pokrzywdzonego. Wystarczy, że uprawdopodobnią, iż są ofiarami przestępstwa.

Na jaką pomoc można liczyć?

Bezpłatna pomoc dla pokrzywdzonych i ich rodzin obejmuje:

 • pomoc psychologiczną,
 • pomoc prawną oraz mediacje,
 • pomoc tłumacza w celu udzielenia pomocy prawnej, jeżeli osoby nie władają w wystarczającym stopniu językiem polskim, do czasu wszczęcia postępowania przygotowawczego,
 • pomoc tłumacza języka migowego lub tłumacza przewodnika w celu udzielenia pomocy prawnej,
 • pokrywanie kosztów świadczeń zdrowotnych,
 • pokrywanie kosztów związanych z kształceniem w szkołach publicznych,
 • pokrywanie kosztów związanych z opieką nad dziećmi w żłobkach i klubach dziecięcych,
 • pokrywanie kosztów czasowego zakwaterowania lub udzielania schronienia,
 • finansowanie okresowych dopłat do bieżących zobowiązań czynszowych i opłat,
 • finansowanie przejazdów środkami komunikacji publicznej lub pokrywanie kosztów transportu w związku z otrzymywaną pomocą,
 • pokrywanie kosztów żywności oraz bonów żywnościowych,
 • pokrywanie kosztów zakupu odzieży, bielizny, obuwia, środków czystości i higieny osobistej,
 • finansowanie kosztów zorganizowanego wyjazdu uprawnionego małoletniego – obozy, kolonie.

Bezpłatna pomoc dla świadków i ich rodzin obejmuje:

 • pomoc psychologiczną,
 • pomoc tłumacza języka migowego lub tłumacza przewodnika w celu udzielenia pomocy psychologicznej.

Jak dotrzeć do Ośrodka?

W celu otrzymania wsparcia z Funduszu Sprawiedliwości, w pierwszej kolejności można kontaktować się z całodobową Linią Pomocy Pokrzywdzonym pod numerem +48 222 309 900 lub pod adresem e-mail [email protected].

Na stronie Funduszu Sprawiedliwości dostępny jest wykaz wszystkich Ośrodków Pomocy, które znajdują się w prawie każdym powiecie. Na wspomnianej stronie, bez problemu można wyszukać  Ośrodek znajdujący się najbliżej naszego miejsca zamieszkania.

W Szczecinie Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem prowadzony jest przez Stowarzyszenie SOS dla Rodziny przy ul. Energetyków 10. Z Ośrodkiem tym można się skontaktować pod numerem telefonu: 663 606 609 (telefon całodobowy) bądź za pomocą poczty elektronicznej: [email protected]

Dodatkowo, w naszym regionie możemy udać się do pozostałych lokalnych Ośrodków w: Policach, Gryfinie, Kamieniu Pomorskim, Goleniowie, Choszcznie, Gryficach, Łobzie, Pyrzycach, Myśliborzu i Świnoujściu.

Wykaz i dane teleadresowe wszystkich Ośrodków Pomocy w naszym regionie znajdziesz TUTAJ

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię