Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej wysyłali do swoich ofiar wiadomości z informacją o konieczności dopłaty np. za paczkę. Po kliknięciu w załączony link uzyskiwali dostęp do kont bankowych.
Sprawą zajmowała się Prokuratura Okręgowa w Gliwicach, ale pokrzywdzeni to łącznie 206 osób z całego kraju. Aktem oskarżenia objęto aż 19 podejrzanych działających w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.
Oszuści przez 4 miesiące (grudzień 2020 roku – kwiecień 2021 roku) działali dobrze znaną metodą – wysyłali do swoich ofiar SMS-y z informacją o konieczności dopłaty drobnej kwoty np. za doręczenie paczki. Niestety po kliknięciu w załączony link trafiało się na fałszywą stronę firmy kurierskiej, za pośrednictwem której dokonywało się płatności. Przestępcy widzieli wpisywany login i hasło do bankowości elektronicznej, dzięki czemu uzyskiwali dostęp do kont swoich ofiar.
Członkowie grupy przestępczej utworzyli 60 fałszywych stron, na których można było dokonać płatności. Wysłali łącznie 447 234 SMS-y z 138 numerów. Udało im się przywłaszczyć co najmniej 1 mln zł.
Podejrzani usłyszeli zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, oszustw, dokonania i usiłowania dokonania kradzieży z włamaniem oraz wyłudzeń mienia poprzez wykorzystanie uzyskanego w sposób bezprawny dostępu do informacji. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego.
Szczeciński Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Energetyków 10. Kontakt pod numerem telefonu 663 606 609.
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
Polecamy także:
Ojcowie Polskiej Niepodległości – Zagłosuj na projekt w SBO! (pomnik.szczecin.pl)