Paczka dla Bohatera ma już dziesięć lat. 28 listopada 2010 r., inicjator akcji – Tomasz Sawicki, otrzymał od mjr Danuty Szyksznian – Ossowskiej ps. „Sarenka”, łączniczki Garnizonu Wilno Armii Krajowej 36 adresów kombatantów ze Szczecina, z prośbą o wsparcie i zrobienia czegoś wyjątkowego dla osób, które walczyły o niepodległą Polskę podczas II wojny światowej. Tak zrodziła się „Paczka dla Bohatera” – pierwszym działaniem były bożonarodzeniowe paczki świąteczne złożone z artykułów spożywczych i chemicznych. Patronem Paczki dla Bohatera jest także mjr Zbigniew Piasecki ps. „Czekolada”, harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski.
Z biegiem lat adresów kombatantów przybywało, a akcja odbywa się obecnie na terenie całej Polski (m.in. Szczecinie, Warszawie, Trójmieście, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Lublinie oraz w mniejszych miejscowościach, jak Chełm, Częstochowa, Toruń, Bydgoszcz, Pszczew, Leszno) Podczas jubileuszowej, 10. edycji Bożonarodzeniowej Paczki dla Bohatera planowanych jest stworzenie blisko 2500 tysiąca, unikalnych, bożonarodzeniowych paczek, w których nie tylko znajdą się artykuły wspomniane wyżej, ale także życzenia przygotowane przez dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych oraz środki chroniące przed koronawirusem.
Podczas dziesięciu lat trwania Paczki dla Bohatera, w tworzenie oraz dostarczanie paczek dla kombatantów i weteranów, zaangażowanych było (i jest) setki wolontariuszy: pasjonatów historii, żołnierzy, policjantów, harcerzy, uczniów, a także tych ludzi, dla których pamięć o osobach walczących kilkadziesiąt lat temu o wolną Ojczyznę jest żywa i pcha do pomocy w trudach codziennego życia. Wsparcie dla Paczki dla Bohatera płynie także od wolontariuszy z Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Niemiec. Paczka dla Bohatera współpracuje ze szkołami, przedszkolami oraz organizacjami proobronnymi.
Paczka dla Bohatera to także organizowane w ostatnich latach „Wakacje dla Bohatera” oraz „Ferie dla Bohatera”, czyli wyjątkowy wypoczynek, jaki organizowany jest m.in. dla kombatantów z Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, powstańcy warszawscy powojennego podziemia antykomunistycznego, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, żołnierzy 1. i 2. Armii Wojska Polskiego, ale także dla opozycjonistów, zaangażowanych w działalność podziemną w czasie PRL. Podczas kilkunastu dni w roku kombatanci mają okazję nie tylko wypocząć, ale także poznać się, wziąć udział w zabiegach, spotkaniach kulturalnych oraz specjalnie przygotowanych wycieczkach. Do tej pory takie wyjazdy były organizowane m.in. w Międzyzdrojach, Juracie, Ryni.
Z każdym rokiem przybywało zadań. Działania Stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera” (które jest stowarzyszeniem non profit) to także m.in. działania codzienne: wspieranie kombatantów w transporcie, odwiedziny i wsparcie duchowe, pomoc medyczna (zaopatrzenie w produkty dla osób z niepełnosprawnością lub niedołężnością), remonty mieszkań kombatantów, żyjących w trudnych warunkach bytowych. Paczka dla Bohatera dba także o miejsca pamięci i groby zmarłych kombatantów. W okresie trwania zagrożenia epidemicznego koronawirusa wolontariusze m.in. przywożą do kombatantów obiady (przygotowane przez zaprzyjaźnione z Paczką restauracje oraz bary), organizują transport do lekarza, zaopatrują w środki dezynfekcji i maseczki.
Paczka dla Bohatera działa dzięki sponsorom i darczyńcom, jednak głównym środkiem pozyskania środków do wspierania kombatantów i weteranów jest https://www.facebook.com/bazarek.paczkadlabohatera
Informacje w jaki sposób można pomóc kombatantom i weteranom oraz jak działa Stowarzyszenie Paczka dla Bohatera można uzyskać na facebookowej stronie organizacji: https://www.facebook.com/paczkadlabohatera
W tym miejscu należy tylko Paczce życzyć kolejnych lat udanej inicjatywy i dalszego wsparcia dla tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Ojczyznę – Polskę.