Parlament europejski zadecydował o wprowadzeniu tzw. paszportów szczepionkowych. Rozwiązanie ma być wprowadzone jeszcze przed wakacjami.
Parlament europejski za
Paszport szczepionkowy, certyfikat COVID – 19, zielony certyfikat – kosmetyczne spory o nazwę tak naprawdę nie mają znaczenia, ale Parlament Europejski chce by oficjalnie nazywano go „unijnym certyfikatem COVID – 19”.
Europosłowie w zdecydowanej większości opowiedzieli się za wprowadzeniem takiego rozwiązania: za głosowało 540 osób, przeciw 119, a 31 wstrzymało się od głosu. Ten wynik otworzył drogę do dalszych negocjacji nad ostatecznym kształtem certyfikatów. Na razie wiadomo, że w planach jest ukończenie prac jeszcze przed sezonem letnim.
Czym jest certyfikat COVID – 19?
Dokument ten ma potwierdzać, że właściciel został zaszczepiony przeciwko COVID – 19, uzyskał negatywny wynik testu albo należy do grupy ozdrowieńców. Będzie wydawany w formie cyfrowej lub papierowej.
PE przekonuje, że wprowadzenie certyfikatów ma ułatwić ich posiadaczom podróżowanie – nie będą bowiem podlegali obowiązkowej kwarantannie czy dodatkowym testom. Aby uniknąć dyskryminacji – jak podkreślają eurodeputowani – państwa członkowskie powinny zapewnić powszechny i darmowy dostęp do testów, a firmy farmaceutyczne muszą produkować więcej szczepionek i dystrybuować je na skalę globalną.
Parlament uważa, że wszystkie kraje UE muszą akceptować certyfikaty wydawane w innych państwach członkowskich. Bez przeszkód będą mogli zatem podróżować wszyscy zaszczepieni preparatami dopuszczonymi do użytku przez Europejską Agencję Leków (EMA), a więc Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Janssen. Poszczególne państwa członkowskie mogą zadecydować, czy będą również akceptowały świadectwa szczepień wydane dla zaszczepionych innymi preparatami wymienianymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
Ponadto, certyfikaty mają być specjalnie zabezpieczone i weryfikowane, tak aby uniknąć fałszerstw. Dane tam zawarte mają nie być przechowywane ani w kraju, do którego się udajemy, ani w żadnej centralnej bazie danych. Lista podmiotów korzystających z tych danych i je przetwarzających ma być jawna.
Polecamy także:
- Papierki za 200 tys. zł? Fenomen popularnych lodów
- Burmistrz Cedyni zaskarży decyzję MEN odnośnie SP w Piasku