Do 1 lipca mamy czas na zgłoszenie posiadanego źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Spisowi podlegają wszystkie źródła ciepła służące do podgrzewania powietrza i wody. Spis jest obowiązkowy. Za mieszkańców bloków deklarację złoży wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia. Za brak zgłoszenia przewidziano grzywnę w wysokości 500 zł, a gdy sprawa trafi do sądu może kosztować nawet 5000 zł.
Po co spisywać piece?
Największym źródłem zanieczyszczenia według statystyk dotyczących środowiska w Polsce są tzw. „domowe kopciuchy”. Spis ma na celu jak najszybsze ich zinwentaryzowanie, by ułatwić samorządom wdrażanie odpowiednio dopasowanych programów ułatwiających wymianę kopciuchów na źródła ekologiczne. CEEB ma być odpowiednikiem motoryzacyjnego CEPiKu czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W każdej chwili będzie można wejść na stronę i sprawdzić ile i jakich pieców jest w danym budynku.
Wymiana pieców w Szczecinie
Według danych CEEB do 5 maja wpłynęło 3 307 385 deklaracji. W 13 województwach obowiązują uchwały antysmogowe, jednak nie wszyscy wiedzą o konieczności wymiany ogrzewania ani o tym, skąd na to wziąć dotacje. Spis pieców w 2021 roku pomoże w tym zadaniu. W Szczecinie do ubiegłego roku działały dwa programy, z których można było dostać dofinansowanie do wymiany pieca Zefirek i Mewa. W tym roku skorzystać można tylko z programu Zefirek, który do tej pory nie cieszył się dużym zainteresowaniem. By skorzystać z możliwości dofinansowania w tym programie, trzeba złożyć wymagane wnioski jeszcze przed wymianą pieca. Mewa dawała możliwość dofinansowania po wymianie. Kluczowym w tym programie jest świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. W przypadku braku świadectwa charakterystyki energetycznej budynku jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego objętego zgłoszeniem, Gmina zleci jego wykonanie. Rozpatrzenie zgłoszenia następuje po jego uzupełnieniu. Program Zefirek działający od 02.03.2020r., a koniec zaplanowano na 30.11.2022r.zakłada wymianę 250 pieców. Składając wniosek nie mamy gwarancji uzyskania dofinansowania.
Co podlega spisowi?
Do CEEB należ zgłosić: kocioł gazowy, podgrzewacz gazowy przepływowy, podgrzewacz gazowy pojemnościowy, grzejnik gazowy, kominek gazowy, nagrzewnice gazowe, promienniki gazowe, kocioł na paliwa stałe, piec kaflowy lub wolnostojący (koza, angielka) na paliwa stałe (węgiel, drewno, pellet), kominek na paliwo stałe, trzon kuchenny, piecokuchnie, kuchnie węglową, kocioł olejowy, piec olejowy, pompę ciepła powietrzną, pompę ciepła gruntową, pompę ciepła wodną, ogrzewanie elektryczne, kolektory słoneczne, sieć ciepłowniczą, instalację fotowoltaiczną, kogenerację, gruntowe wymienniki ciepła.
Obowiązek zgłoszenia obejmuje wszystkie zainstalowane źródła ciepła lub spalania paliw, nawet jeżeli nie są eksploatowane albo są używane tylko sporadycznie. Przykładowo, gdy ogrzewamy mieszkanie piecem gazowym ale posiadamy również kominek, który używamy sporadycznie musimy zgłosić oba źródła ciepła. Nie musimy spisywać tzw. farelek czy saun. Te urządzenia zostały zwolnione ze spisu.
Jak dokonać spisu?
Spisu można dokonać przez Internet na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego lub pobrać wersję PDF, wydrukować i po wypełnieniu złożyć w Urzędzie Miasta. Poniżej przygotowany przez urząd filmik instruktażowy:
Polecamy także:
Jens Gustafsson nowym trenerem Pogoni Szczecin
Rodzinne święto Miłości – Marsz dla Życia przeszedł przez Szczecin
Budowa SKM przyspiesza?