Stan wyjątkowy miałby objąć część obszaru województwa podlaskiego i lubelskiego. Zdaniem rządu takie rozwiązanie zwiększy bezpieczeństwo na naszej wschodniej granicy.
Rada Ministrów wystąpiła do prezydenta Andrzeja Dudy z wnioskiem o wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie części województwa podlaskiego i lubelskiego. Stan ten miałby obowiązywać przez 30 dni.
Zgodnie z założeniami rządu stan wyjątkowy miałby objąć 115 miejscowości w woj. podlaskim i 68 miejscowości w woj. lubelskim.
-Jesteśmy odpowiedzialni za szczelność naszej granicy, za zapobieganie nielegalnej imigracji, za przemyt i wszelkie próby destabilizacji polskiej sytuacji, zarówno na granicy, jak i w ogóle na terytorium Rzeczypospolitej – powiedział na wtorkowej konferencji Mateusz Morawiecki.
Premier podkreślił, że sytuacja na granicy z Białorusią jest wciąż kryzysowa przez przebywającą tam grupę ludzi, która chce nielegalnie dostać się do Polski.
Stan wyjątkowy
Stan wyjątkowy może zostać wprowadzony w sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające. W tym czasie mogą zostać ograniczone niektóre wolności i prawa człowieka i obywatela.
W czasie stanu wyjątkowego nie mogą być zmienione: Konstytucja, ordynacje wyborcze do Sejmu, Senatu i organów samorządu terytorialnego, ustawa o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej oraz ustawy o stanach nadzwyczajnych.
Podczas trwania stanu wyjątkowego oraz 90 dni po jego zakończeniu nie może być skrócona kadencja Sejmu, przeprowadzane referendum ogólnokrajowe,
nie mogą być przeprowadzane wybory do Sejmu, Senatu, organów samorządu terytorialnego oraz wybory Prezydenta Rzeczypospolitej, a kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu. Wybory do organów samorządu terytorialnego są możliwe tylko tam, gdzie nie został wprowadzony stan nadzwyczajny.