Podmorska część gazociągu Baltic Pipe już w całości na dnie Bałtyku

0
część
fot. Baltic Pipe. Energinet. Sdr Stenderup. Byggeplads.

Firma Gaz – System, będąca operatorem gazociągu, oznajmiła, że zakończono układanie podmorskiej części Baltic Pipe. Uruchomienie gazociągu planowane jest na 1 października 2022r.

W dniu wczorajszym tj. 18 listopada br., jak podaje spółka Gaz-System, wykonano ostatnie połączenie na gazociągu łączącym Danię i Polskę. Oznacza to zakończenie najważniejszego etapu prac w projekcie Baltic Pipe.

Gazociąg Baltic Pipe będzie w stanie przesyłać do Polski 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie, a także 3 mld m3 z Polski do Danii.

W Danii długość tunelu wynosi już 1000 m., a polski odcinek mierzy ok. 600 m. Dodatkowo stworzono dwa tunele, w miejscach, gdzie gazociąg wyłania się z morza na teren lądowy.

Planowane uruchomienie gazociągu Baltic Pipe jest na 1 października 2022. To bardzo istotna data, gdyż w grudniu 2022 roku wygasa obecny kontrakt z rosyjskim Gazpromem (tzw. kontrakt jamalski).

Gazociąg Baltic Pipe ma utworzyć nową, alternatywną drogę dla dostaw gazu ziemnego z Norwegii do Polski, Danii oraz krajów sąsiednich.

Inwestorami projektu, a jednocześnie operatorami gazociągu są duński Energinet i polski Gaz-System.

POLECAMY TAKŻE

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię