Policja, pod nadzorem prokuratury, prowadzi śledztwo w sprawie oszustów oferujących inwestowanie w kryptowaluty Zgłosiło się już ponad 200 ofiar z całego kraju.
Platforma inwestycyjna Aspen Holding działała w latach 2019 – 2020 m.in. pod adresami aspenholding.com i aspenholding.co. Ich działalność polegała na podsuwaniu osobom zainteresowanym inwestowaniem artykułu nielegalnie wykorzystującego wizerunek znanej osoby. Był to najczęściej sfałszowany wywiad z celebrytą, w którym zachęcał on do inwestycji w kryptowaluty za pośrednictwem Aspen Holding. Linki do artykułów rozsyłane były najczęściej na popularnych serwisach społecznościowych.
By wywołać presję na potencjalnych ofiarach, na stronach umieszczano zegar odliczający czas do podjęcia decyzji, ze względu na rzekomą ograniczoną liczbę miejsc. Osoby decydujące się na rejestracje musiały podać swoje dane osobowe, numer kontaktowy oraz adres e – mail. Na podany numer telefonu dzwonił „konsultant”, który zapewniał o legalnej działalności Aspen Holding oraz gwarantował szybki zysk. Aby rozpocząć zarabianie należało założyć indywidualne konto inwestycyjne, co wiązało się z wniesieniem opłaty wpisowej w wysokości 250 $.
Aspen Holding nie posiada siedziby na terytorium Polski, w związku z czym możliwy był jedynie kontakt telefoniczny. Oficjalna siedziba firmy ma się znajdować na Wyspach Marshalla na Oceanie Spokojnym. „Konsultanci” dzwonili z numerów pochodzących z różnych miast oraz zza granicy. Ponadto niemożliwe było oddzwonienie na te numery.
Oszuści namawiali swoje ofiary do instalacji oprogramowania o nazwie AnyDesk lub TeamViewer, które umożliwiały zdalną obsługę komputera. Tym samym uzyskiwali dostęp do pamięci urządzenia i bankowości online, dzięki czemu mogli w nieograniczony sposób dokonywać operacji finansowych polegających na zakupie kryptowalut Bitcoin.
Transakcje autoryzowali sami zmanipulowani pokrzywdzeni, podając kod sms, indywidualny kod zabezpieczający czy kod zdrapki. „Doradcy inwestycyjni” namawiali również do zaciągania kredytów, które miały być szybko spłacone z wielokrotnym zyskiem.
Zostałeś oszukany w ten sposób?
Śledztwo prowadzi Wydział do Walki z Cyberprzestępczościa Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie pod nadzorem Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie.
Osoby pokrzywdzone zachęcamy do kontaktu z Wydziałem do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie tel. 47 821-21-71 bądź z najbliższą jednostką Policji.
Policja jednocześnie apeluje o sprawdzanie na bieżąco Listy Ostrzeżeń Publicznych Komisji Nadzoru Finansowego, na którą wpisywane są podmioty prowadzące nielegalną działalność w zakresie obrotu instrumentami finansowymi. W grudniu 2020 r. został tam wpisany m.in. podmiot Next Trade Ltd. – właściciel Aspen Holding. Uważajmy również na inne platformy inwestycyjne działające w podobny sposób jak Aspen Holding.
Polecamy także:
- W Moryniu wybudują Posterunek Policji
- Nowe imię dla świnoujskiego „Kreta”
- Pokazy mat masujących w pandemii z 1000% przebitką. Sanepid: Spotkania są nielegalne [WIDEO]
źródło: podkarpacka.policja.gov.pl