Upały już dały nam się we znaki, a przed nami jeszcze całe lato. Kiedy pracownik może być zwolniony do domu? Jakie inne prawa mu przysługują?
Pracownicy pytają o swoje prawa
Nadeszła fala upałów. Każdy z nas wolałby odpoczywać nad morzem i chłodzić się zimnymi napojami, niestety nie każdy ma taką możliwość. Wiele osób gorące dni musi spędzić w pracy, często w warunkach nieprzystosowanych do pogody.
Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom wskazuje na rosnącą liczbę pracowników, którzy piszą o braku klimatyzacji czy nawet braku dostępu do zimnej wody w miejscu pracy. Zdarzają się też sytuacje, że pracodawcy akurat teraz każą wracać do biur z pracy zdalnej, podczas gdy ze względu na pogodę powinni być raczej zwalniani do domów.
-Z wiadomości, które otrzymujemy wynika, że pracodawcy delikatnie zaspali i nie przygotowali się do tego, że czerwiec może przynieść wysokie temperatury […] Pojawia się na szczęście więcej pytań niż skarg, ale zdarzały się już sytuacje, że interweniowaliśmy przez kontakt z pracodawcą – mówi Małgorzata Marczulewska, prezes stowarzyszenia.
Praca w upałach
Co prawda prawo pracy nie określa maksymalnej temperatury, przy której można pracować, ale są pewne umowne zasady. Pracownicy powinni być zwolnieni do domów gdy temperatura w biurze przekroczy 30 stopni Celsjusza, w hali 28 stopni Celsjusza, a w szczególnych przypadkach 25 stopni Celsjusza.
-Praca w upały może być niebezpieczna i warto o tym przypominać pracodawcom. Póki jednak nie zachodzi zagrożenie bezpieczeństwa pracowników, wiele zależy od dobrej woli pracodawcy i nie ma on obowiązku zezwalania na pracę zdalną czy wcześniejsze kończenie pracy – tłumaczy Małgorzata Marczulewska.
Pracodawca musi natomiast zapewnić nieograniczony dostęp do zimnej wody, a w przypadku pracy na zewnątrz – także miejsce na schronienie się przed słońcem. Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom podkreśla, że nie ma możliwości zaproponowania ekwiwalentu za brak wody czy za trudne warunki pracy w czasie upałów.
Jednocześnie zauważalny jest fakt, że przedsiębiorcy są znacznie bardziej świadomi swoich obowiązków. Większość z nich stara się zapewnić wodę i posiłki regeneracyjne. Dbają też o to, by w upałach nie narażać na niebezpieczeństwo osób starszych czy chorujących przewlekle.
Polecamy także:
- Szczecin: Coraz więcej problemów z komunikacją miejską
- Barwice: Dyrektorka przedszkola znęcała się nad 3 letnim podopiecznym!