Zmianę przepisów zapowiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. „O wolność religijną trzeba się upominać” – podkreślił.
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł podczas konferencji „Wolność religijna wobec wyzwań i zagrożeń współczesności” powiedział, że wolność religijna jest jednym z fundamentalnych praw człowieka, mimo to jest zbyt słabo chroniona – często jedynie teoretycznie.
– Dlatego trzeba się o wolność religijną upominać i trzeba o niej ciągle przypominać, zwłaszcza dziś, gdy praktyka zmierza do poszerzania wolności w innych dziedzinach – np. praw osób LGBT – i to kosztem chrześcijan – mówił Warchoł.
Wiceminister @marcinwarchol na konferencji „Wolność religijna wobec wyzwań i zagrożeń współczesności”: Trzeba upominać się o wolność religijną i ciągle o niej przypominać. Zwłaszcza dziś, gdy praktyka zmierza do poszerzania praw osób LGBT kosztem chrześcijan. pic.twitter.com/X5C1QoBZX0
— Min. Sprawiedliwości (@MS_GOV_PL) April 9, 2022
Wiceminister przypomniał w tym miejscu oburzenie jakie wywołała była minister spraw wewnętrznych Finlandii tylko dlatego, że stwierdziła, iż „rodzina to związek kobiety i mężczyzny”. Z kolei parlament hiszpański zadecydował, że za modlitwę pod klinikami aborcyjnymi może grozić nawet kara pozbawienia wolności. Zwrócił uwagę także na przykład z Polski – niemiecka firma Henkel zabroniła poświęcenia ośrodka dla ubogich prowadzonego przez Fundację św. Brata Alberta.
Marcin Warchoł zapowiedział, że Ministerstwo Sprawiedliwości ma w planach zmianę przepisów, aby zapewnić wiernym ochronę ich podstawowych praw.
– Obecne [przepisy – przyp. red.] są zbyt ogólnikowe, posługują się takim pojęciem, jak np. „złośliwe obrażanie uczuć religijnych”, co powoduje często bezkarność. Niestety ściganie tego przestępstwa jest dziś uzależnione od subiektywnego, prywatnego odczucia wiernych, co zniechęca często osoby, które z braku czasu, siły nie składają zawiadomień do organów ścigania – mówił.
Wiceminister oznajmił, że po zmianach osoby wierzące nie będą karane za publiczne głoszenie swoich przekonań.
– Obiecuję, że będziemy z determinacją zmieniać prawo po to, aby chrześcijanie nie byli wykluczani z życia społecznego i zmuszani do ukrywania swojej wiary – dodał.
Polecamy także:
Zachodniopomorskie: Wyłączenia prądu przed Wielkanocą!
Szczecin: Biało-czerwone osiedle. Będzie konkurs z okazji Dnia Flagi?