Przewodniczący Rady Europejskiej w Polsce ws. kryzysu na granicy

0
RADY EUROPEJSKIEJ

Rzecznik rządu Piotr Mullera wydał dziś komunikat podczas konferencji prasowej zorganizowanej w sejmie. Poinformował m.in o wizycie w Polsce przewodniczącego Rady Europejskiej. Wizyta odbędzie się jutro. Charles Michel spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim.

Dziś w trakcie toczącej się debaty w sejmie na nadzwyczajnym posiedzeniu ws. kryzysu na granicy, rzecznik polskiego rządu Piotr Mullera wydał komunikat. Oświadczył m.in że już jutro do Polski przyleci przewodniczący Rady Europejskiej. Charles Michel spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim. Podczas spotkania będą rozmawiać o kryzysie na granicy polsko – białoruskiej.

„10 listopada premier Mateusz Morawiecki spotka się z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles’em Michelem. Tematem spotkania będzie w szczególności sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Spotkanie będzie częścią konsultacji prowadzonych przez Polskę z państwami członkowskimi i instytucjami UE w kontekście zagrożenia hybrydowego ze strony Białorusi” – przekazał Muller.

Charles Michel w poniedziałek wezwał władze Białorusi do przestrzegania prawa międzynarodowego i podkreślił, że UE nie zaakceptuje żadnych prób instrumentalnego wykorzystywania migrantów do celów politycznych.

W poniedziałek rano tysiące migrantów zmierzało w kierunku granicy z Polską. Migranci zgromadzili się w okolicach Kuźnicy. Po południu poinformowano, że służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę przekroczenia granicy.

Obecnie migranci rozbili obóz w rejonie Kuźnicy, pilnują ich służby białoruskie.

W poniedziałek także odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego w związku z sytuacja na polsko-białoruskiej granicy. Ponadto tuż po nim, w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się narada zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę w tej samej kwestii.

Tego samego dnia także wypowiedziała się szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Wezwała państwa członkowskie do ostatecznego zatwierdzenia rozszerzonego systemu sankcji wobec władz białoruskich, odpowiedzialnych za ten hybrydowy atak.

W tym trudnym czasie solidarność z Polską wyraziło wiele państw UE, w tym m.in. Słowacja, Czechy, Węgry, Słowenia, Litwa, Łotwa, Estonia, Grecja i Francja.

POLECAMY TAKŻE

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię