Od początku wojny w Ukrainie, Polacy okazują wielkie serca dla uchodźców, angażując się w pomoc wszystkimi siłami. Administracja rządowa, samorządowa, kościół, organizacje pożytku publicznego, czy osoby indywidualne. Jedną z takich organizacji jest Caritas, którego pomoc, już osiągnęła rekordowe rozmiary.
Sytuacja za naszą wschodnią granicą w Ukrainie nie polepsza się, ani nawet nie stabilizuje. Wojska rosyjskie okupują część terytorium, mordując cywilów bądź zamykając ich w okrążonych miastach, jak to miało miejsce w Mauriopolu. Dopiero wczoraj udało się uruchomić korytarz humanitarny, którym wyjeżdżali wycieńczeni ludzie z okrążonego miasta. Dochodziły również głosy ze strony ukraińskiej administracji, że cywile umierają z niedożywienia i pragnienia.
W związku z barbarzyńską wojną, na Polskę ruszyła fala uchodźców. Od początku wojny do Polski przyjechało ponad 1,83 mln uchodźców!
#Pomagamy🇺🇦
Od 24.02 z 🇺🇦do🇵🇱przyjechało 1,83 mln osób.
Wczoraj tj.14.03 #funkcjonariuszeSG odprawili 71,6 tys. osób-spadek o 13%. Najwięcej w #PSGMedyka 22,1 tys., #PSGHrebenne 11 tys #PSGDorohusk 10,2 tys.
Dzisiaj do godz.07.00 przyjechało 17,5 tys. osób z🇺🇦.#NOSG #BiOSG pic.twitter.com/7XPSNZ4cKN— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) March 15, 2022
W związku z powyższym w pomoc zaangażował się rząd, samorządy, kościół, organizacje pożytku publicznego, a także osoby indywidualne. Rekordową pomoc odnotowała, jedna z największych organizacji charytatywnych w Polsce – Caritas.
Rekordowa pomoc Caritasu
Dyrektor Cartias Polska ks. dr Marcin Ilżycki poinformował o rekordowej pomocy, jaka została przekazana Ukrainie od początku wybuchu wojny.
Do Ukrainy wysłano ponad 150 tirów oraz 100 busów, które zawiozły 5 tys. palet z 3 mln kg żywności, wody, materiałów medycznych, chemii gospodarczej, środków higienicznych, odzieży, śpiworów, łóżek polowych, powerbanków i baterii.
Cartias przy współpracy z kościołem przygotował ok. 2 tys. miejsc dla sierot oraz dzieci niepełnosprawnych z Ukrainy. Ponad 650 miejsc zostało już zajętych przez uchodźców.
Pomoc bezpośrednia w Przemyślu i przy granicy
W województwie podkarpackim graniczącym z Ukrainą, na rzecz uchodźców i pomocy Ukraińcom, prężnie działa przemyski oddział Caritasu. Na dworcu PKP w Przemyślu Caritas prowadzi restaurację, w której każdego dnia jest wydawane kilka tysięcy porcji ciepłego posiłku, a także rozdawane są przekąski, woda, koce, czy łóżka polowe. W centrum Przemyśla rozstawione są także „Namioty nadziei”, w których uchodźcy mogą otrzymać również posiłek, pomoc informacyjną, czy wsparcie psychologiczne. Podobne namioty można spotkać przy przejściach granicznych np. w Korczowej. Uchodźcy przyjmowani są również do domów spokojnej starości prowadzonych przez Caritas, ośrodków dla niepełnosprawnych czy Domów Matki i Dziecka.
Szczeciński Cartias w pomocy uchodźcom
ks. Maciej Szmuc dyrektor szczecińskiego Caritasu poinformował, że tylko w oddziale regionalnym zgromadzono już 700 tysięcy złotych na pomoc Ukrainie.
Oprócz pomocy finansowej rusza akcja „Paczka dla Ukrainy”, czyli wystandaryzowana paczka o średniej wadze, która ma być składana przez osoby chętne wesprzeć Ukraińców. POD TYM ADRESEM możemy przeczytać, co taka paczka i w jakiej ilości powinna zawierać, a także jakich powinna być wymiarów.
Jeśli ktoś nie ma możliwości stworzenia powyższej paczki, może zawieźć produkty do jednego z kilku miejsc na terenie Szczecina:
• Szczecin, pl. Matki Teresy z Kalkuty 5, od pon. do pt w godz. od 8 do 16 (parafia św. St.Kostki)
• Szczecin, ul. Wieniawskiego 5, od pon. do pt w godz. od 8 do 16 (parafia św. Krzyża)
• Szczecin Dąbie, ul. Czarnogórska 68, codziennie w godz. od 8 do 20 (parafia Nawiedzenia NMP)
• Szczecin Słoneczne, ul. Rydla 61, codziennie w godz. od 8 do 18 (Sanktuarium MB Fatimskiej).
Caritas prowadzi również infolinię w języku polskim, ukraińskim i rosyjskim dla uchodźców:
- Wieńczysław Śniechowski – tel. 507 870 258 –– język ukraiński/rosyjski/polski
od pon. do pt w godz. Od 8 do 20 (w sobotę w tylko w sprawach bardzo ważnych). - Zura Ibragimowa – tel. 515 402 273 –– język rosyjski/polski
od pon. do pt w godz. Od 8 do 20.
Każdy kto chciałby wspomóc Caritas, lub uchodźców oferując np. miejsce do pracy, dach nad głową, czy pomoc od instytucji lub firm proszony jest o kontakt:
Anna Ścibior-Butrym – tel. 512 780 283 – od pon. do czwartku w godz. od 8 do 15.
Więcej informacji na temat pomocy Ukraińcom i Ukrainie ze strony szczecińskiego Caritasu znajdą państwo POD TYM ADRESEM.
POLECAMY TAKŻE:
Usypiali podróżnych w pociągach i okradali. Okazuje się, że nie działali sami
Wicewojewoda Wagemann o trudnej sytuacji paszportowej i nowych rozwiązaniach
Koszalin: Znaleziono ciało kobiety na śmietniku