103 lata temu Roman Dmowski wygłosił płomienną przemowę na konferencji w Wersalu. Dzięki jego erudycji oraz wystosowanym argumentom na wysokim poziomie, Polska zyskała wiele, a mogła więcej stracić.
29 stycznia 1919 roku Roman Dmowski – jeden z przedstawicieli polskiej delegacji na Konferencji Pokojowej w Wersalu kończącej I wojnę światową, został wezwany przed oblicze Rady Dziesięciu (szefowie rządów i ministrowie spraw zagranicznych Francji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch oraz 2 delegaci Japonii). Miał on wygłosić przemówienie na temat tego, jak ma wyglądać odrodzona Rzeczpospolita.
Przemówienie Dmowskiego
Był to jeden z najważniejszych egzaminów politycznych, jakie przyszło zdawać Dmowskiemu w całym jego życiu. Miał on zreferować temat utworzenia niepodległego państwa polskiego. Po rozpoczęciu wystąpienia Dmowski był zniesmaczony tłumaczeniem, jakie zaoferował tłumacz. Spowodowało to, iż sam przez około 5 godzin referował temat oraz odpowiadał na niewygodne pytania, zarówno w języku angielskim, jak i francuskim. Początkowo bez żadnych notatek, ani konspektów!
Jak pisze Jakub Krzysztonek z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie:
Arystotelesowska logika jego narracji, bogactwo argumentów i empiryczna wręcz znajomość opisywanego przedmiotu w połączeniu z umiejętnością celnej riposty w odpowiedzi na podchwytliwe pytania, zadawane przez nie zawsze życzliwych mu członków Rady, po latach docenił w swojej książce nawet jego wielki
rywal, przez wielu postrzegany jako stronnik niemieckich i żydowskich interesów w Wersalu – brytyjski hrabia Lloyd George.
Przemówienie Dmowskiego, miało wielki wpływ na uksztaltowanie sprawy polskiej na konferencji w Wersalu. Polska została uznana za sojusznika państw zwycięskich (pomimo tego, iż zaborcami były przegrane państwa tj. Niemcy i Austro-Węgry oraz Rosja, która wycofała się z wojny). Uznano również, że do Polski musi zostać przyłączona Wielkopolska z Poznaniem (pomimo, że trwało tam jeszcze Powstanie Wielkopolskie).
28 czerwca 1919 Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski podpisali Traktat Wersalski w imieniu Polski. Polska powróciła na mapę Europy po ponad 123 latach niewoli. Ignacy Jan Paderewski oraz Roman Dmowski zostali uznani za jednych z „Ojców Niepodległości”.
POLECAMY TAKŻE:
Szczecin: Czy mamy gdzie się schronić na wypadek zagrożenia?
Jeszcze mocniejsze wichury oraz silny sztorm na Bałtyku – tak wyglądać będzie weekend
Próbowali metodą „na policjanta” oszukać 78-latkę