Kobieta oraz mężczyzna ze Stargardu metodą „na policjanta” wyłudzili od 78-letniej kobiety dużą sumę pieniędzy. Dobre rozpoznanie środowiska przestępczego wśród „kryminalnych” z Poznania pozwoliło na zatrzymanie podejrzanych na gorącym uczynku, przy kolejnej próbie wyłudzenia gotówki.
Przestępcy wciąż podszywają się pod różnego rodzaju osoby, firmy, czy instytucje, aby oszukać starszych ludzi i wyłudzić od nich oszczędności. Nie rzadko są to oszczędności całego życia. Spektrum oszustw jest bardzo szerokie: od oszustw rozsyłanych za pomocą SMS podszywając się pod kuriera, OLX, BLIK czy inne serwisy, po oszustwa telefoniczne, podczas których przestępcy podają się za wnuczka, agenta CBA, lub policjanta. Nie inaczej było w tym przypadku.
Tym razem dwójka oszustów 27-letnia kobieta i 34-letni mężczyzna ze Stargardu próbowali oszukać 78-letnią mieszkankę Poznania metodą „na policjanta”. Mężczyzna zadzwonił do kobiety podając się za funkcjonariusza policji. W rozmowie stwierdził, że właśnie rozpracowuje groźną grupę przestępczą zajmującą się okradaniem kont bankowych. W dalszej części rozmowy przekonał starszą kobietę, że jej oszczędności zgromadzone na koncie bankowym, również są zagrożone, po czym zalecił, aby kobieta jak najszybciej wypłaciła zgromadzone na lokacie pieniądze.
Nieświadoma próby oszustwa seniorka wsiadła w taksówę i niezwłocznie udała się do banku, aby wypłacić pieniądze. Kobieta zlikwidowała lokatę i wróciła do domu z gotówką (50 tys. zł), następnie pakując ją w reklamówkę i wyrzucając przez okno.
Niestety dopiero po wszystkim zorientowała się, że coś jest nie tak. Powiadomiła policję, która szybko przystąpiła do pracy. W wyniku działań operacyjno-rozpoznawczych funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu przy współpracy z policjantami z Grupy Realizacyjnej zatrzymali na gorącym uczynku 27-latkę i 34-letniego mężczyznę, w czasie, gdy próbowali oszukać kolejną osobę. Dzięki właściwej współpracy policjantów, udaremniono kolejne przestępstwo tej pary.
Na wniosek prokuratora, sąd umieścił dwoje podejrzanych w tymczasowym areszcie na okres 3 miesięcy.
BEZPŁATNA POMOC PRAWNA
Jeśli jesteś ofiarą oszustwa lub innego przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego.
Szczeciński Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Energetyków 10. Kontakt pod numerem telefonu 663 606 609.
POLECAMY TAKŻE:
Szczecin: Fatalna jakość prac na sztandarowej inwestycji
Zachodniopomorskie: Burze, nawałnice i przerwy w dostawie prądu
Nieprzetestowany zapłaci 15 tys. zł odszkodowania za zachorowanie współpracownika?