Rozliczenie PIT. Od wczoraj można je składać do urzędu skarbowego. Jak co roku podatnicy w swoim PITcie mogą wskazać konkretną organizację pożytku publicznego, której przekażą 1% podatku.
Co roku miliony Polaków odprowadzają podatek od swoich dochodów. W 2020 roku było to już ponad 20 mln osób. Oznacza to, że odliczoną od uzyskanych dochodów kwotę, oddają do budżetu państwa.
Istnieje jednak możliwość, aby wysokość przekazywanego podatku zmniejszyć o 1%, który trafi na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Jest to wygodna i bezpieczna forma pomocy potrzebującym. Podatnik decydując się na przekazanie 1%, może wybrać na jaki konkretny cel przeznaczone mają zostać pieniądze z jego podatku.
Aby to uczynić, należy w odpowiedniej rubryce formularza PIT wprowadzić numer KRS organizacji, którą chce się wesprzeć. przekazując 1% z własnego podatku, podatnik nie traci ani złotówki – rozdysponowuje on jedynie kwotę, którą i tak musiałby przekazać na rzecz Skarbu Państwa.
Kto może przekazać 1% podatku?
Prawo do przekazania 1% podatku dotyczy wszystkich podatników rozliczających w danym roku przychody podlegające opodatkowaniu, które nie są z podatku zwolnione. Mogą go rozliczyć zatem podatnicy rozliczający się:
- poprzez skalę podatkową na podstawie umowy o pracę, zlecenia itd. czyli poprzez standardowy PIT roczny z opodatkowaniem 18% i 32%
- podatkiem liniowym
- ryczałtowo od przychodów ewidencjonowanych
- podatnicy rozliczający przychody ryczałtowe wskazane w ustawie o PIT – zbycie nieruchomości, kapitały pieniężne, prawa majątkowe.
Jak dokładnie przekazać 1%?
Deklaracja zawiera dwa pola, które są niezbędne by przekazać 1% rocznego podatku. W pola te wpisać należy:
- numer KRS organizacji
- przekazywaną kwotę, która nie może przekroczyć 1%
Istotne jest właściwe podanie danych organizacji. Błąd, szczególnie w numerze KRS organizacji, spowoduje, że pieniądze nie będę przekazane na rzecz organizacji. Korekta tych danych ostatecznie może okazać się niemożliwa.
Tylko 1% podatku
Godnym uwagi jest fakt, że podatnik może przekazać nie więcej niż 1% podatku wskazanego w PIT. Do niego samego należy decyzja czy będzie to cały 1%, czy też tylko część tej kwoty. Jeśli przekazuje tylko część tej kwoty – wpisuje kwotę mniejszą niż 1%. Jeżeli przekazuje kwotę 1% to w deklaracji nie należy wpisywać „1%”, tylko faktyczną kwotę w złotówkach, jaką się przekazuje, stanowiącą np. 1% podatku lub też mniej.
Jeżeli podatnik spóźni się ze złożeniem deklaracji podatkowej w danym roku, to utraci prawo do przekazania 1%. Warto złożyć nawet zeznanie puste, a potem w ramach korekty przekazać kwotę na rzecz organizacji.
Organizacje Pożytku Publicznego
W 2021 roku można wybrać organizację z listy 8 732 organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% (liczba aktualna na dzień 15 grudnia 2020 roku). Listę można znaleźć w serwisie pozytek.gov.pl lub korzystając z wyszukiwarki na stronie pozytek.ngo.pl.
Jak obliczyć 1%?
Jest to jedna setna podatku odprowadzanego do skarbu państwa. Uzyskana w obliczeniach kwota nie może być wyższa niż 1 procent, dlatego należy zawsze zaokrąglić ją w dół do pełnych dziesiątek groszy.
Podatnik składa zatem zeznanie do:
- 1 marca 2021 r. – rozliczający się ryczałtowo,
- 30 kwietnia 2021 r. – pozostali podatnicy.