Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej, dwa dni temu ogłosiła start konkursu „Samorząd Pro Familia”, który ma na celu docenienie prorodzinnych działań prowadzonych przez władze lokalne i inspirowanie do podejmowania oddolnych inicjatyw na rzecz rodziny.
Papież Franciszek ogłosił 2021 rok rokiem rodziny. mówiła minister Maląg. My też staramy się, aby polityka prorodzinna była sprawą szerokiej koalicji. nie tylko rządu, ale też samorządów, organizacji pozarządowych i wielu ludzi dobrej woli, działających na rzecz rodzin.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej od 5 lat realizuje w sposób konsekwentny i kompleksowy politykę rodzinną oraz angażuje się w budowanie wspólnej koalicji na rzecz rodzin. Rodzina 500+ to program, który zmienił postrzeganie polityki społecznej i udowodnił, że środki przeznaczane na rodzinę to najlepsza inwestycja w przyszłość rodzin, dzieci i kraju. Od początku trwania programu, czyli od kwietnia 2016 r. do końca roku 2020 do rodzin trafiło już 134,4 mld zł, a wsparciem obejmujemy ok. 6,5 mln dzieci.
Dzięki działaniom rządu wydatki na politykę rodzinną wzrosły do 4 proc. PKB. dodałą minister Maląg. Inwestycja w rodzinę jest koniecznością i obowiązkiem każdego państwa, które chce uniknąć „pułapki demograficznej” i dążyć do odbudowania zastępowalności pokoleń.
Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej, Barbara Socha przypomniała też o konkursie „Po Pierwsze Rodzina!”, skierowanym do organizacji pozarządowych. Jego pierwsza edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zgłosiło się ponad 200 organizacji. Konkurs będzie kontynuowany również w tym roku.
Zgłoszenia do konkursu „Samorząd Pro Familia 2021” można nadsyłać do 31 marca 2021 roku przesyłając na adres [email protected] lub poprzez stronę internetową https://www.gov.pl/rodzina/samorzad-pro-familia-2021. Tam również znajduje się regulamin oraz dokumenty konkursowe: formularz do opisu długofalowej strategii działań podejmowanych przez samorząd w ramach polityki prorodzinnej, formularz zgłoszeniowy oraz ankieta, w której samorządy odpowiadają m.in. na pytania dotyczące m.in. nakładów budżetowych na politykę rodzinną, korzystania z rządowych programów skierowanych do rodzin, czy przyznawanych we własnym zakresie uprawnień i stypendiów. Pierwszy etap polega na ocenie wypełnionej ankiety.
Ogłoszenie wyników nastąpi przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Rodziny.