W połowie maja br. wysiano na szkółce leśnej w Swobnicy w Nadleśnictwie Myślibórz nasiona buka oraz nasiona lekkie takie jak sosnę zwyczajną, olszę czarną, brzozę brodawkowatą i modrzewia europejskiego.
Siew nasion w Nadleśnictwie Myślibórz
Nasiona buka były przechowywane w przechowalni w Pniewie, gdzie zostały przysposobione do siewu. Nadleśnictwo Myślibórz wysiało 257 kg nasion na własne potrzeby oraz 267 kg nasion na potrzeby Nadleśnictwa Gryfino. Łączna powierzchnia siewów nasion buka wyniosła 62 ary co daje około 620 tysięcy sadzonek tego szlachetnego i cennego gatunku. Nasion lekkich wysiano w sumie 9,30 ara co pozwoli na produkcję około 150 tysięcy sadzonek wyżej wymienionych gatunków – mówi Dominika Lewandowska-Biel z Nadleśnictwa Myślibórz.

Wschody siewek buka jak i sosny, modrzewia, brzozy i olszy trzeba będzie dopilnować, a mianowicie nie pozwolić na pojawienie się chorób grzybowych (zgorzeli siewek). Siewki będą chronione również przez ocienienie siatkami cieniującymi, które wpływają pozytywnie na ich rozwój, a mianowicie stanowią ochronę przed ptakami, utratą wilgotności oraz przed mocnym słońcem.
Polecamy także:
Nowy zawodnik Pogoni Szczecin
Hulajnoga elektryczna nie dla wszystkich. Zmiany w przepisach
Awaria wodociągu na Pomorzanach