Skuteczna interwencja radnego Mateckiego. Miasto usunie pomnik rosyjskiej okupacji?
Trwa usuwanie komunistycznych symboli ze Szczecina. O tej sprawie i interwencjach radnego Dariusza Mateckiego w zakresie likwidacji spuścizny po rosyjskiej okupacji pisaliśmy już wielokrotnie. Są pierwsze rezultaty - jeden z pomników może zostać wkrótce usunięty. Zadecydują o tym radni na najbliższej sesji Rady Miasta.
Pomnik Poległym w Walce o Wyzwolenie Dąbia został wzniesiony w 1962 r. dla upamiętnienia żołnierzy radzieckich poległych w marcu 1945 r., w czasie walk o wyzwolenie wschodnich dzielnic Szczecina. Bardzo prawdopodobne, że już niedługo zostanie zdemontowany. Na gruncie ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu niedopuszczalne jest tolerowanie w przestrzeni publicznej niepodległego państwa, obiektu propagandy totalitarnej, będącej narzędziem indoktrynacji i zniewolenia narodu.
W tej sprawie interweniował radny Solidarnej Polski Dariusz Matecki. Przytoczymy wpis, który umieścił w mediach społecznościowych, gdzie obszernie opisał działania zmierzające do usunięcia rosyjskiej symboliki z przestrzeni miejskiej Szczecina: „Usuwanie sowieckich symboli w mieście, w którym prezydent zatrudnia, jako swojego doradcę, byłego prezydenta z czasów stanu wojennego – nie jest łatwe. Piotr Krzystek mógł usunąć wszystkie komunistyczne symbole już kilkanaście lat temu, nie zrobił tego.
Pierwsze rzeczywiste ruchy wykonał kiedy weszła w życie ustawa dekomunizacyjna autorstwa rządu Zjednoczonej Prawicy (2017 rok), po której usunięto między innymi Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej. Wówczas zemścił się na szczecińskich konserwatystach i plac po pomniku nazwał imieniem człowieka, który składał kwiaty na grobach sowieckich żołnierzy – Pawła Adamowicza. Zresztą sam Piotr Krzystek jeszcze w 2021 roku składał kwiaty pod Pomnikiem Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, czyli pod pomnikiem rosyjskiego kłamstwa historycznego eliminującego z II wojny światowej lata mordu katyńskiego, czy wywózek Polaków na Syberię.
Postanowiłem dokończyć to co powinno zostać wykonane po 1989 roku i pomóc administracji Piotra Krzystka w dekomunizacji przestrzeni publicznej. Na konferencji prasowej z Bartłomiej Ilcewicz zapowiedzieliśmy zbiórkę podpisów pod obywatelskimi inicjatywami uchwałodawczymi w celu usunięcia ze Szczecina trzech sowieckich pomników:
➔ Pomnik Braterstwa Broni Żołnierzy Polskich i Sowieckich;
➔ Pomnik uczestników tzw. Wojny Ojczyźnianej 1941-1945;
➔ Pomnik radzieckich żołnierzy „Poległym w walce o wyzwolenie Dąbia”.
Podpisy zebrałem – złożyłem w Urzędzie Miasta i na najbliższej sesji Rady Miasta będziemy głosować nad tymi uchwałami. W międzyczasie środowisko prezydenta złożyło własny projekt uchwały – „w sprawie demontażu pomnika „Poległym w Walce o Wyzwolenie Dąbia”, zlokalizowanego przy ul. E. Gierczak w Szczecinie”. ➔ Bardzo mnie to cieszy! To oznacza, że w wyniku naszej presji jeden z pomników już niedługo może zostać usunięty. W opisie projektu uchwały słusznie wskazano, że „wzniesiony monument stoi w sprzeczności z zapisami ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu”. Zatem warto się zapytać prezydenta Krzystka – dlaczego ten relikt komunizmu przez tyle lat jego kadencji stał w Dąbiu? – dodaje radny Matecki.
Na sesji Rady Miasta będę domagać się likwidacji wszystkich trzech pomników – te które znajdują się na Cmentarzu Centralnym nie są grobami [to ważne!]. Są one upamiętnieniami zbrodniczej armii, zbrodniczego systemu – systemu, który dziś odrodził się w Rosji i którego skutki oglądamy dziś na Ukrainie. Zresztą warto wspomnieć, że na początku konfliktu wystąpiłem z interpelacjądot. wypowiedzenia przez Szczecin umowy partnerskiej z rosyjskim Murmańskiem, całe szczęście – doszło to do skutku.
W oddzielnej interpelacji wskazałem miastu trzy tablice znajdujące się na terenie Szczecina, upamiętniające zbrodnicze organizacje komunistyczne: Polską Partię Robotniczą i jej przybudówkę Związek Walki Młodych. Liczę, że one rownież zostaną usunięte.
➔ Jeśli ktoś powie, że „zajmuję się tylko pomnikami” – to odsyłam na stronę internetową Urzędu Miasta: http://bip.um.szczecin.pl/chapter_50591.asp…, jako radny jestem autorem największej liczby interwencji (interpelacji i zapytań), z czego promil stanowi tematyka pomników. Uważam, że pomniki budują naszą tożsamość, pokazują nasze wartości – nie możemy pozwalać, aby w naszym mieście stały pomniki zbrodniczego sowieckiego-rosyjskiego reżimu. Wojna na Ukrainie dobitnie pokazała, że rosyjski imperializm to zbrodnie na cywilach – ludobójstwo całych narodów, którym odbiera się prawo do istnienia.
Co proponujemy w zamian? W poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego wygraliśmy projekt budowy pomników pod Aresztem Śledczym, powstanie tam upamiętnienie polskiego podziemia niepodległościowego. W tym roku chcemy zgłosić do SBO: Pomnik Ojców Niepodległości. Mamy swoich Bohaterów – nie musimy i nie będziemy czcić Rosjan.
Warto jeszcze podkreślić, że same wyrażenia: „Dzień Zwycięstwa”, czy „wyzwolenie Szczecinie”, „wyzwolenie Nowogardu”, „wyzwolenie Pyrzyce” – to kłamstwa historyczne. Koniec drugiej wojny światowej nie był dla Polski żadnym zwycięstwem, jako naród przegraliśmy wojnę i straciliśmy niepodległość na kolejnych kilka dekad. Skutki tej porażki odczuwamy do dnia dzisiejszego. Sowiecka armia nie „wyzwała” polskich ziem – ona je zdobyła i podporządkowała swojej władzy, wprowadzając terror wśród mieszkańców.
PRECZ Z KOMUNĄ!”
Czy należy usunąć sowieckie pomniki ze Szczecina?
Przeprowadziliśmy ankietę „Czy pomniki ku czci „wyzwolicieli” powinny zostać usunięte z przestrzeni miejskiej?„ na naszej stronie na Facebooku. Większość mieszkańców miasta opowiedziała się za ich usunięciem!
"Mamy 3003 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus" informuje na Twitterze Ministerstwo Zdrowia. Z tego 146 przypadków pochodzi z województwa...
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaNie wyrażam zgodyPolityka prywatności