6 września odbyło się w sejmie głosowanie nad uchyleniem rozporządzenia prezydenta RP ws. stanu wyjątkowego. W głosowaniu wzięło 435 posłów. Przeciw uchyleniu głosowało 247 posłów, natomiast za 168. Jak głosowali posłowie z województwa zachodniopomorskiego?
W poniedziałek 6 września po godzinie 16 odbyło się głosowanie nad wnioskiem Lewicy dot. uchylenia rozporządzenia prezydenta RP Andrzeja Dudy. Rozporządzenie dotyczyło wprowadzenia na terenach tuż przy granicy z Białorusią stanu wyjątkowego na 30 dni.
Lewica uważając ten ruch głowy państwa za niepotrzebny chciała uchylenia rozporządzenia. Twierdzi bowiem, że nie ma żadnego zagrożenia, należy wpuścić migrantów koczujących tuż za granicą polską, na terytorium Białorusi. Sam stan wyjątkowy został jej zdaniem wprowadzony by siać strach wśród obywateli Polski i zakazać mediom relacjonowania wydarzeń z tamtych rejonów.
Fakt, iż reżim białoruski specjalnie sprowadza migrantów z Iraku by później dowozić ich na granice z Polską, Litwą czy Łotwą nie ma dla polityków tego ugrupowania znaczenia.
Nie ma znaczenia także fakt, że z doniesień medialnych Łukaszenka na terytorium swojego kraju zgromadził już kilkanaście tysięcy migrantów a nie jedynie ową 30 osobową grupę spod granicy.
Ponadto stan wyjątkowy wprowadzony przez polski rząd nie jest ewenementem na skalę europejską. Litwa także wprowadziła go na terytorium swojego kraju.
Na domiar złego, tylko dni dzielą nas od rozpoczęcia największych manewrów połączonych wojsk rosyjskich i białoruskich Zapad.
Politycy opozycji twierdzą, że one nic nie znaczą gdyż są one cykliczne (odbywają się co 4 lata). Rządzący natomiast twierdzą, że nie same manewry są problemem a ilość biorących w nich żołnierzy. Podobno mają one dotyczyć blisko 200 tysięcy żołnierzy. Nigdy do tej pory przez 20 lat odbywania się owych manewrów, ta liczba nie była tak wysoka.
Ponadto politycy Zjednoczonej Prawicy wskazują, iż źle zabezpieczona „zielona granica” może spowodować wtargnięcie na nasze terytorium obcych wojsk. Przypominają sytuację z Ukrainy gdy tuż przez zajęciem Krymu, tuż przy granicy ukraińskiej pojawiały się tzw. zielone ludziki.
Ostatecznie wniosek Lewicy został odrzucony, a stan wyjątkowy na terenach przygranicznych utrzymany.
Jak głosowali posłowie z województwa zachodniopomorskiego?
Ogółem w głosowaniu brało udział 435 posłów. Za było 168 posłów, przeciw 247. Od głosu wstrzymało się 20 posłów Koalicji Polskiej. W głosowaniu nie wzięło udziału 25 posłów.
Przeciw uchyleniu rozporządzenia prezydenta głosowało 225 posłów PiS, ośmiu posłów Konfederacji, sześciu posłów Porozumienia i po trzech posłów Kukiz’15 i koła Polskie Sprawy, a także dwóch posłów niezrzeszonych: Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza.
„Za” było 114 posłów KO, 44 posłów Lewicy, 7 posłów Polski 2050, a także dwóch posłów niezrzeszonych: Ryszard Galla i Paweł Zalewski oraz poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz.
Przeciw uchyleniu wniosku głosowali wszyscy politycy Prawa i Sprawiedliwości z regionu zachodniopomorskiego:
- Marek Gróbarczyk
- Leszek Dobrzyński
- Michał Jach
- Artur Szałabawka
- Czesław Hoc
- Paweł Szefernaker
- Małgorzata Golińska
„Za” zagłosowało 8 posłów Koalicji Obywatelskiej:
- Sławomir Nitras
- Arkadiusz Marchewka
- Magdalena Filiks
- Grzegorz Napieralski
- Piotr Zientarski
- Marek Hok
- Jerzy Hardie-Douglas
- Artur Łącki
oraz 2 posłów Lewicy:
- Dariusz Wieczorek
- Katarzyna Kotula
Posłanka Małgorzata Prokop-Paczkowska z Lewicy oraz posłowie PSL Jarosław Rzepa oraz Radosław Lubczyk byli nieobecni.
