Stargard: Energia ze słońca, ciepła woda z geotermii

0

W ubiegłym roku prawie 30% zapotrzebowania na energię ujęcia wody i oczyszczalni ścieków w Stargardzie zapewniło słońce. Panele fotowoltaiczne Miejskiego Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zlokalizowane są w dwóch miejscach – na terenie oczyszczalni ścieków przy ul. Drzymały oraz w pobliżu ujęcia wody przy ul. Warszawskiej.

W naszym mieście wykorzystujemy także inne odnawialne źródła energii. Geotermia Stargard – za pośrednictwem PEC – każdego dnia dostarcza mieszkańcom ciepłą wodę użytkową – mówi Piotr Styczewski, rzecznik prasowy stargardzkiego Magistratu. Instalacja pracuje w oparciu o źródła, których temperatura wynosi ponad 80˚C. Ciepło z wnętrza ziemi pokrywa już przeszło 30% zapotrzebowania miejskiej sieci. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej stale zwiększa wykorzystanie takiej ekologicznej energii w naszym mieście.

MPGK korzysta łącznie z ponad 7000 paneli słonecznych. Każdy z nich ma moc 265 watów. Inwestycja o wartości ponad 10 000 000 zł zakończyła się w 2018 r. Spółka pozyskała na ten cel przeszło 8 000 000 zł dofinansowania z funduszy unijnych.

W Stargardzie cały czas podejmowane są działania poprawiające jakość powietrza. Miasto pozyskało ponad milion złotych na wymianę starych pieców na paliwo stałe lub podłączenie do sieci ciepłowniczej. Korzystając z tej możliwości stargardzianie również przyczyniają się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji w powietrze. Wciąż można zdobyć pieniądze na ten cel. Więcej informacji tutaj.

Zdjęcie: MPGK/archiwum

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię