Strajk Kobiet chce państwa świeckiego. Proponuje własne „sakramenty”

0
Strajk Kobiet chce państwa świeckiego. Proponuje własne

Strajk Kobiet przedstawił własne alternatywy dla kościelnych sakramentów. Wśród propozycji pojawiły się „huczne pierwsze urodziny” zamiast Chrztu Świętego i „ceremonia rozkwitu” w miejsce Pierwszej Komunii Świętej.

Walka z Kościołem Katolickim

Strajk Kobiet urósł w siłę na fali protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego uznającego za niekonstytucyjną jedną z przesłanek umożliwiającą dokonanie aborcji. Spora część protestujących zrezygnowała jednak ze wspierania Strajku, gdy jego przedstawiciele zaczęli domagać się aborcji na życzenie czy wspierania ruchu LGBT.

Jednym z głównych celów organizacji jest również walka z Kościołem Katolickim. Ostatnio przedstawiono projekt, który ma być odpowiedzią na „postulaty zgłaszane przez protestujących przeciwko łamaniu praw kobiet i osób LGBT, faszyzacji, demolowaniu podstaw ustrojowych państwa i postępującej klerykalizacji”. Ma on stanowić zachętę do odseparowania się od Kościoła we wszystkich aspektach życia. „Zachęcamy, by zaprzestać wspierania instytucji kościoła rzymskokatolickiego, którą uważamy za społecznie szkodliwą. Namawiamy do apostazji” – napisano.

Nowe „sakramenty”

Działacze Strajku Kobiet przedstawili także własne pomysły uroczystości, które mają zastąpić tradycje chrześcijańskie Polaków. Zaproponowano np. by sakrament Chrztu Świętego zastąpić „humanistyczną ceremonią przywitania dziecka na świecie”. Wskazano, że jest to ceremonia nadania imienia z udziałem celebranta lub celebrantki, podczas której „rodzice zobowiązują się wobec siebie i bliskich do wychowywania dziecka w duchu prawdy, szczerości wobec siebie i innych, do rozwijania krytycznego myślenia, wzmacniania szacunku do siebie i innych, rozwijania w dziecku odwagi do pokonywania zła, wychowania w duchu pokoju i miłości, do rozwijania optymistycznego poglądu na świat, wychowywania w duchu troski, współczucia i hojności”. Dodano, że istnieje możliwość wyboru tzw. „rodziców honorowych” w miejsce rodziców chrzestnych. Zamiast katolickiego obrzędu, organizacja zachęca również do wyprawiania „hucznych pierwszych urodzin”.
Propaguje się też rezygnację z przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej na rzecz tzw. „ceremonii rozkwitu”. Przedstawiciele Strajku Kobiet przekonują, że dla dzieci liczą się przede wszystkim prezenty, więc można im zorganizować „niezapomnianą wycieczkę, wspólnie stworzyć nowy wystrój pokoju lub przygotować przyjęcie świętujące wkroczenie w nowy etap”.

Nie zabrakło również alternatywy dla ślubu kościelnego. Wśród zalet ślubów cywilnych wymieniono m.in. niski koszt i krótki czas oczekiwania. Przedstawiono też propozycję tzw. „ślubów humanistycznych”, które pozwoliłyby na nieformalne wiązanie się par homoseksualnych.

Polecamy także:

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię