Ruszył konkurs „Strzelnica w powiecie”. W tej edycji samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie budowy strzelnic pneumatycznych i wirtualnych! Oferty można składać do 20 maja.
Na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej ogłoszono dwa konkursy „Strzelnica w powiecie”. Celem programu jest rozbudowa infrastruktury strzelnic w Polsce, rozwijanie umiejętności strzeleckich, a także zainteresowanie młodzieży strzelectwem. Dotąd przewidywano dotacje na wybudowanie jedynie tradycyjnych strzelnic. W tej edycji ma się to zmienić – będzie możliwe uzyskanie dofinansowania również na strzelnice pneumatyczne i wirtualne.
–Nie każdy samorząd ma fundusze na wybudowanie tradycyjnej strzelnicy. Dlatego zaproponowaliśmy dwa – mniej kosztowne, jeśli chodzi o przygotowanie – warianty strzelnic. One także mogą przyczynić się utrwalania prawidłowych nawyków strzeleckich w sytuacjach zbliżonych do realiów użycia broni palnej oraz do podniesienia atrakcyjności sportu strzeleckiego – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.
Jakie trzeba spełnić warunki?
Zadanie może być realizowane przez jednostkę samorządu terytorialnego szczebla gminnego, powiatowego lub wojewódzkiego. Aby wziąć udział w konkursie samorząd musi:
- posiadać tytuł do dysponowania nieruchomością na okres co najmniej do 31 grudnia 2032 roku,
- pokryć minimum 20 % całkowitego kosztu realizacji zadania.
Dotacje mogą być przeznaczone na:
- adaptację pomieszczeń dla potrzeb utworzenia strzelnicy pneumatycznej/wirtualnej wraz z pracami przygotowawczymi,
- pierwsze wyposażenie strzelnicy.
Kwota dofinansowania dla strzelnicy pneumatycznej to nawet 200 tys. zł, zaś dla wirtualnej – 150 tys. zł. Możliwe jest dofinansowanie rozpoczętych już inwestycji.
Oferty można składać do 20 maja, a konkurs zostanie rozstrzygnięty 15 czerwca.
Samorząd, który otrzyma dotację celową, będzie zobowiązany do niepłatnego udostępniania strzelnicy uczniom szkół, które prowadzą działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa w wymiarze 160h/miesięcznie (strzelnica pneumatyczna) lub 130h/miesięcznie (strzelnica wirtualna). Ponadto, strzelnice wirtualne mają być udostępniane członkom organizacji pozarządowych prowadzących działalność na rzecz obronności państwa w wymiarze 30h/miesięcznie.
Jak mają wyglądać strzelnice?
Strzelnice muszą spełniać określone parametry. I tak – dla strzelnicy wirtualnej jest to konieczność m.in. stworzenia warunków do szkolenia co najmniej 4 osób jednocześnie czy wyposażenie obiektu w bezprzewodowe, laserowe symulatory broni (cztery karabinki i cztery pistolety z funkcją wyzwalania wystrzału). Wirtualny system ma przewidywać różne poziomy zaawansowania, pozycje strzału, warunki atmosferyczne itp.
Strzelnice pneumatyczna natomiast musi umożliwiać m.in. wykonywanie strzałów na odległość min. 10 m i korzystanie z niej przez 5 szkolonych jednocześnie. Konieczne jest również zachowanie wszystkich warunków bezpieczeństwa.
Polecamy także: