Studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego stworzyli projekt szkoły podstawowej w Senegalu. Ich praca zdobyła uznanie międzynarodowej komisji.
Kaira Looro International to konkurs architektoniczny zorganizowany przez organizację humanitarną Balouo Salo. Jego celem jest nie tylko odkrywanie nowych talentów w branży, ale także tworzenie zrównoważonych projektów do celów humanitarnych, które przyczynią się do poprawy warunków życia obywateli krajów rozwijających się.
W konkursie brali udział studenci i młodzi architekci z całego świata, a ich tegorocznym zadaniem było stworzenie projektu szkoły podstawowej w południowej części Senegalu. Budynek musiał być łatwy do wybudowania (bez użycia skomplikowanych maszyn), stworzony z materiałów dostępnych na danym obszarze i/lub pochodzących z recyklingu, a także pasujący do lokalnej kultury i społeczności.
Wśród wyróżnionych prac jest projekt studentów Wydziału Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego – Michała Pietrusiewicza, Justyny Błasiak i Krzysztofa Afeltowicza.
– Nasi studenci zaprojektowali parterowy budynek szkoły podstawowej w Senegalu, swoim organicznym kształtem przypominający łódź, liść czy grot strzały. Wśród zaproponowanych materiałów dominują kamień, drewno i metal. Kolorystyką konstrukcja ma nawiązywać do tradycji, rozwiązań architektury zrównoważonej i ekologii, a smukłą, horyzontalną sylwetką do historii regionu. Projekt charakteryzuje się silnym powiązaniem z przyrodą – mówią przedstawiciele ZUT.
fot. ZUT
Polecamy także:
Lotnisko w Goleniowie ze znaczną stratą w 2022 roku. Ponad 10 milionów złotych na minusie
W morzu tonęło dziecko. Na pomoc ruszył policjant z Gryfina