Stulatka z Gminy Dębno

0
Setne urodziny
Setne urodziny

16 lutego 2021 roku, jedna z mieszkanek Gminy Dębno – Kazimiera Krawczak obchodziła swoje okrągłe, setne urodziny. Z tej też okazji mieszkankę Dargomyśla odwiedził przedstawiciel władz miejskich – burmistrz Dębna. W trakcie tego spotkania Pani Kazimiera otrzymała życzenia, a wraz z nimi urodzinowy tort.

Spotkanie władz miasta i gminy Dębno z jubilatką, prócz życzeń i torta nie obyło się naturalnie bez wspominania czasów minionych, które były bardzo wzruszające. Pani Kazimiera, z okazji swoich setnych urodzin otrzymała życzenia zarówno od P. Grzegorza Kulbickiego – burmistrza jak i władz państwowych w postaci premiera Mateusza Morawieckiego.

Pani Kazimiera, przyszła na świat 16 lutego 1921 roku w Uszni – dzisiejsza Ukraina. Przetrwała II wojnę światową. Czas ten pozostawił w niej wspomnienia zarówno niemieckich jak i sowieckich żołnierzy, a także głodu jaki panował.

Jedzenie było cenne, za nie można było wykupić nawet ludzi. 

– mówiła pani Kazimiera.

Po wojnie w czasie przesiedleń ludności polskiej na Kresy Zachodnie, przybyła w okolice Dębna i osiedliła się w Dargomyślu.

Gdy przyjechaliśmy wszystkie kobiety wyszły na plac i zaczęły rozmawiać, rozkładaliśmy koce i nawiązywaliśmy sąsiedzkie relacje, a teraz na wsi ludzi nie widać

– wspominała pani Kazimiera.

Pani Krawczak prowadziła wraz z mężem gospodarstwo rolne. Owdowiała, wyszła ponownie za mąż i wyjechała do Głogowa. 13 lat temu jej drugi mąż również zmarł. Po śmierci męża powróciła na stałe do Dargomyśla, gdzie aktualnie mieszka wraz z córką Józefą. W ciągu swojego życia wychowała dwoje dzieci, doczekała się 14 wnuków i 23 prawnuków.

- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię