Każdy działacz opozycji komunistycznej bądź osoba represjonowana, której świadczenie emerytalne lub rentowe jest niższe niż 2400 zł, ma prawo do uzyskania świadczenia wyrównawczego.
Niedawno pisaliśmy o planowanych obniżkach emerytur i rent funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa PRL, teraz sprawa dotyczy drugiej strony, której sytuacja ulegnie poprawie.
Emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rzadko satysfakcjonują, zatem każda podwyżka się liczy. Ta będzie możliwa z tytułu wejścia w życie ustawy z 14 sierpnia 2020 r. zmieniająca ustawę o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r., poz. 1578).
Świadczenie wyrównawcze przysługuje w kwocie stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą 2400 zł a kwotą emerytury lub renty. Przez kwotę emerytury lub renty rozumie się wysokość pobieranej emerytury lub renty brutto lub sumę tych świadczeń, wraz z kwotą wypłacaną przez zagraniczne instytucje właściwe do spraw emerytalno-rentowych. Przy obliczaniu kwoty emerytury lub renty nie bierze się pod uwagę natomiast dodatku pielęgnacyjnego oraz innych dodatków i świadczeń wypłacanych wraz z tymi świadczeniami na podstawie odrębnych przepisów, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń.
Uzyskanie świadczenia możliwe jest wyłącznie po złożeniu wniosku przez osobę uprawnioną. Wniosek musi zawierać:
- imię lub imiona oraz nazwisko,
- datę urodzenia,
- numer PESEL albo numer innego dokumentu potwierdzającego tożsamość,
- dane teleadresowe: adres miejsca zamieszkania lub adres korespondencyjny, numer telefonu lub adres poczty elektronicznej,
- nazwę banku i numer rachunku bankowego lub nazwę spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej i numer rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, na który ma zostać wypłacone świadczenie wyrównawcze.
Nie możemy też zapomnieć o załączeniu do wniosku dokumentów potwierdzających nadanie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, a w przypadku osób uprawnionych do emerytury i renty zagranicznej lub innego świadczenia zagranicznego o podobnym charakterze – także dokumentu potwierdzającego prawo do tych świadczeń i ich wysokość, wystawiony przez zagraniczną instytucję właściwą do spraw emerytalno-rentowych.
Wnioski o świadczenia wyrównawcze mogą składać również osoby zamieszkałe poza granicami kraju. W tym przypadku świadczenie wypłacane jest wraz z emeryturą lub rentą, w państwie zamieszkania, na rachunek bankowy tej osoby za granicą lub w innej formie wskazanej przez organ emerytalny lub rentowy, w terminach i trybie ustalonym przez ten organ. Wypłata dokonywana jest w walucie wymienialnej.