Kierowanie gróźb karalnych, usiłowanie wtargnięcia do mieszkania oraz uszkodzenie mienia – są to zarzuty, jakie skierowała Prokuratura Rejonowa Szczecin-Niebuszewo w Szczecinie wobec 50-letniego mężczyzny.
Prokurator Rejonowy Szczecin-Niebuszewo w Szczecinie skierował do Sądu akt oskarżenia wobec mężczyzny podejrzanego o kierowanie gróźb karalnych, usiłowanie wtargnięcia do mieszkania wbrew woli pokrzywdzonej oraz uszkodzenia mienia tj. o czyn z art. art. 190 § 1 kk, 193 kk, oraz art. 288 § 1 kk.
W toku poejmowanych czynności ustalono, że podejrzany we wrześniu tego roku groził pokrzywdzonej pozbawieniem życia oraz próbował wbrew jej woli wedrzeć się do mieszkania. 50-latek wdzierając się do mieszkania kobiety uszkodził drzwi wejściowe do klatki schodowej, domofon, a także zamek w drzwiach wejściowych do mieszkania. Szkody oszacowano na łączną wartość 3.562,60 zł. W świetle art. 288 § 1 kk. za uszkodzenie wspomnianych rzeczy grozi podejrzanemu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Mężczyzna został zatrzymany, a następnie na wniosek prokuratora trafił do aresztu. Był już wcześniej karany.
Za kierowanie gróźb karalnych na podstawie art. 190 § 1 Kodeksu karnego grozi podejrzanemu do dwóch lat więzienia. Z kolei na gruncie art. 193 Kodeksu karnego za wdarcie się do mieszkania pokrzywdzonej, grozi mężczyźnie kara pozbawienia wolności do roku.
Ofiary przestępstw nie pozostają same
Ofiary podobnych przestępstw mogą zwracać się o pomoc do Ośrodków Pomocy Pokrzywdzonym, które działają na terenie całego kraju. Ośrodki świadczą bezpłatną pomoc prawną, psychologiczną a w razie potrzeby wspierają również finansowo pokrzywdzonych przestępstwem, a także ich rodziny.
W Szczecinie pokrzywdzeni mogą skorzystać ze wsparcia Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który jest prowadzony przez Stowarzyszenie SOS dla Rodziny przy ul. Energetyków 10, 70-656 Szczecin. Ze szczecińskim ośrodkiem można się skontaktować pod numerem całodobowego telefonu: 663 606 609.
Ponadto, w naszym regionie lokalne punkty, w których pokrzywdzeni przestępstwem mogą otrzymać bezpłatne wsparcie znajdują się w Policach, Gryfinie, Kamieniu Pomorskim, Goleniowie, Choszcznie, Gryficach, Łobzie, Pyrzycach, Myśliborzu i Świnoujściu.
Dowiedz się więcej o Ośrodkach Pomocy TUTAJ