Szczecin: 82. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. Rosja – to była bratnia pomoc

0

W 82. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę i w Dniu Sybiraka w na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, przy pomniku Sybiraków, oddano hołd poległym, zamordowanym i deportowanym w czasie II wojny światowej. 17 września 1939 roku jest wciąż żywą raną w tkance polskiego narodu.

Szczecin: 82. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. Rosja – to była bratnia pomoc

Miałem 11 miesięcy, kiedy mnie wraz z mamą i bratem starszym o 10 lat, wywieziono na Syberię – mówi Bolesław Piotrowski, ze Związku Sybiraków Oddział w Szczecinie. Mama zajmowała się mną, a starszego brata wcielono do kołchozu do pracy.

Napad na Polskę przez Sowietów był wykonaniem postanowienia tajnego protokołu dołączonego do Paktu Ribbentrop-Mołotow, który określał m.in. podział stref wpływów w Europie między III Rzeszą Niemiecką, a stalinowskim reżimem.

Na szczecińskie obchody, 82. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę zaprosił Związek Sybiraków. Pod pomnikiem Sybiraków spotkali się sybiracy, żołnierze, młodzież, poczty sztandarowe wielu instytucji, oraz władze wojewódzkie i samorządowe ze Szczecina.

Chylimy czoła przed ludźmi, którzy tak trudnych doświadczeń dziejowych, nie zatracili swej tożsamości. A wręcz przeciwnie, całe życie pielęgnowali pamięć o swoich rodzinach oraz towarzyszach niedoli – powiedział podczas uroczystości, nauczyciel historii jednego ze szczecińskich liceów.

Sowieci do dziś usprawiedliwiają napaść na Polskę chęcią pomocy Białorusi i Ukrainy

Stalinowskie władze usprawiedliwiały naruszenie suwerenności państwa polskiego chęcią udzielenia pomocy ludności białoruskiej i ukraińskiej zamieszkujących Kresy Wschodnie, czyli obszary II Rzeczpospolitej na wschodzie oraz tym, że terytorium Polski zostało opuszczone przez ówczesne władze RP i dowództwo wojskowe. Było to nieprawdą, ponieważ rząd RP z Naczelnym Dowództwem przekroczyły granicę dopiero 18 września. Ta retoryka usprawiedliwiania napaści na Polskę widoczna jest również w oficjalnym stanowisku obecnych władz Rosji.

MSZ Rosji na Twitterze pokazuje światu taką wersję historii. Czy ktoś widział jakąś naszą oficjalną reakcję jako Polski?


Polecamy także:
Przecław: Spalone samochody efektem osobistych porachunków
Szczecin: Jutro Pogoń zagra z Cracovią przy komplecie publiczności!
Duda o tunelu w Świnoujściu: „To naprawdę epokowe wydarzenie”

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię