W Katowicach powstał pierwszy w kraju sklep socjalny, jest to miejsce gdzie osoby najbiedniejsze mogą zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze produkty. Podobny sklep ma rozpocząć działalność w Kołobrzegu, który prowadzić ma Fundacja Wolne Miejsce, znane między innymi z organizacji Wigilii dla Samotnych. Czy podobnego sklepu doczekamy się w Szczecinie?
Spichlerz, bo taką nazwę będą miały sklepy, to pierwsza ogólnopolska sieć sklepów socjalnych, stworzona przez Fundację Wole Miejsce. Pierwszy, pilotażowy sklep, został otwarty przy współpracy z miastem Katowice, na początku grudnia br. W niedalekiej przyszłości dołączy Dąbrowa Górnicza, Warszawa, Kołobrzeg, Kalisz, Ostrów Wielkopolski, Olsztyn, Radom, Łódź, Chorzów, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Legnica.
Oferta sklepu kierowana jest przede wszystkim do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, są zagrożone samotnością oraz wykluczeniem społecznym – powiedział Mikołaj Rykowski z Fundacji Wolne Miejsca. Działania zapobiegające samotności i wykluczeniu społecznemu, przez aktywizację i integrację społeczną, będę wspierane przez Spichlerz Caffee, czyli punkt kawiarniany prowadzony przy sklepie.
Na jakich zasadach działają sklepy socjalne. Katowicki sklep bazuje na sygnałach od sieci i pojedynczych sklepów o artykułach, którym zbliża się termin ważności, ale ciągle są pełnowartościowe.
Przeciwdziałamy marnotrawieniu żywności i produktów spożywczych – dodaje Rykowski. Do zakupów w sklepie będą uprawnieni również wolontariusze fundacji, oraz osoby na stałe zaangażowane w jej działania. Takie rozwiązanie gwarantuje komfort zakupów i dyskrecję. Każdy człowiek ma takie same prawo do godności.
Aby zrobić zakupy w sklepie w Katowicach, trzeba spełnić określone warunki: być mieszkańcem tego miasta i mieć dochody w gospodarstwie w przeliczeniu na jedną osobę nie wyższe niż 200 proc. określonego ustawowo minimum socjalnego (1402 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej, 1 056 zł w przeliczeniu na każdą osobę w rodzinie). Wtedy pracownicy MOPS dają skierowanie upoważniające do zakupów przez rok. Kupować mogą tutaj też mieszkańcy skierowani przez prezydenta miasta interwencyjnie w wyniku nagłych zdarzeń losowych. W takim przypadku upoważnienie do zakupów w katowickim sklepie socjalnym ważne jest przez pół roku. Dodatkowo drzwi placówki otwarte są też dla wolontariuszy Fundacji Wolne Miejsce, na stałe zaangażowanych w służbę społeczną. – informuje portal Spidersweb.
Model sklepów socjalnych, został przeniesiony z austriackich rozwiązań, stosowanych przez pomoc społeczną w Wiedniu, a także w krajach zachodnich.