„Nie zabijaj – pozwól żyć!” to hasło, które pojawiło się na kilkunastu billboardach w całym Szczecinie. Akcja zorganizowana przez Stowarzyszenie Fidei Defensor ma promować Okna Życia jako alternatywę dla porzucenia czy zabicia niechcianego dziecka. Rodzic, który zdecyduje się na pozostawienie noworodka w Oknie, nie poniesie odpowiedzialności karnej.
Niestety wciąż zdarzają się okrutne przypadki zabicia lub porzucenia noworodków. Na taki drastyczny krok decydują się m.in. osoby w ciężkiej sytuacji materialnej czy kobiety ukrywające ciąże. Znany jest chociażby przypadek z Milejowa (woj. lubelskie), kiedy to kobieta urodziła dziecko w zakładzie pracy i wrzuciła je do kosza na śmieci. Dziewczynkę cudem udało się uratować.
Okno Życia powstało w celu zapobiegania takim sytuacjom. Jest to miejsce, w którym rodzic może bezpiecznie i anonimowo pozostawić noworodka, gdy nie jest w stanie zapewnić mu opieki. Okno otwiera się od zewnątrz, środek jest ogrzewany i wentylowany. Każdym przypadek otwarcia okna skutkuje uruchomieniem alarmu, który wzywa opiekujące się nim osoby, najczęściej zakonnice. Niezwłocznie powiadomione zostaje pogotowie ratunkowe i sąd rodzinny.
Co należy podkreślić – osoby pozostawiające dzieci w Oknach Życia nie poniosą z tego tytułu żadnych konsekwencji prawnych. Potwierdził to sam Prokurator Generalny:
„Pozostawienie dziecka w oknie życia nie jest aktem porzucenia w rozumieniu art. 210 kodeksu karnego. Zaleciłem, aby nie wszczynać postępowań w przypadku gdy nie ma podstaw do stwierdzenia, że doszło do przestępstwa na szkodę dziecka” (wypowiedź z 23.12.2019 r.)
W całej Polsce działają 74 Okna Życia. Szczecińskie znajduje się w pobliżu kościoła przy ul. Królowej Korony Polskiej. Dzięki jego działalności udało się uratować 8 dzieci w naszym mieście.