Szczecin: Niebawem powstanie nowy budynek dla oddziałów zakaźnych!

0
fot. SPWSZ Szczecin
Niebawem powstaną dwa punkty przyjęć SOR. Specjalistyczne poradnie i oddziały zakaźne dla dzieci i dorosłych zostaną stworzone w nowym budynku szpitala wojewódzkiego przy ul Arkońskiej.

„Ostatnie dwa lata pokazują szczególnie, jak budowa oddziału zakaźnego jest dla nas, dla naszych mieszkańców istotna, biorąc pod uwagę przebieg pandemii” – powiedziała podczas poniedziałkowej uroczystości dyrektor szpitala wojewódzkiego w Szczecinie Małgorzata Usielska.

Podkreśliła, że na oddział zakaźny nie można jednak patrzeć tylko przez pryzmat pandemii. Wskazała, że:

„Oddziały zakaźne to dzieci i dorośli, to całe mnóstwo różnych jednostek chorobowych”

Lekarz naczelny ds. chorób zakaźnych szpitala wojewódzkiego prof. Miłosz Parczewski stwierdził, że w czasie pandemii zakaźnictwo wysunęło się „z bocznej specjalizacji do specjalizacji czołowej„.

„Ale tak naprawdę ona nigdy nie była boczna, bo choroby zakaźne były i będą z nami zawsze. Tak długo, jak jesteśmy ludźmi, a nie robotami, będziemy ulegali różnym zakażeniom i będą one ewoluowały” – powiedział lekarz.

Dodał, że istnieje prawdopodobieństwo sytuacji podobnych do tej, która zaistniała w przypadku Covid-19:

„I dlatego musimy być zabezpieczeni najlepiej, jak się da – nowa infrastruktura i nowe oddziały są konieczne”.

Ponadto wskazał, że zakaźnicy zajmują się nie tylko zakażeniami wirusowymi, ale też ciężkimi neuroinfekcjami, HIV i AIDS czy chorobami odkleszczowymi.

Inwestycja przewiduje budowę i wyposażenie w aparaturę medyczną nowoczesnego obiektu, w którym będą mieściły się oddziały i poradnie chorób zakaźnych dla dorosłych i dzieci.

Pacjenci będą przyjmowani na oddziały w dwóch niezależnych punktach SOR – dla dorosłych i pediatrycznym. Będą się one mieściły na parterze budynku, podobnie jak poradnie specjalistyczne. Na pierwszym piętrze ma powstać Oddział Dziecięcy Obserwacyjno-Zakaźny, a na drugim i trzecim – oddziały zakaźne dla dorosłych. Czwarte i piąte piętro przeznaczono na zaplecza socjalne, administracyjne i sale szkoleniowe dla studentów.

„W budynku zaprojektowano szereg rozwiązań umożliwiających bezpieczne przyjmowanie pacjentów z chorobami zakaźnymi oraz ich hospitalizację – to rozwiązania komunikacyjne, śluzy, izolatki czy pomieszczenia do dekontaminacji” – przekazano.

Na dachu nowego budynku powstanie lądowisko dla śmigłowców ratunkowych, zostanie też wybudowany łącznik z Centrum Diagnostyki Obrazowej.

Koszt przedsięwzięcia to ok. 70 mln zł, z czego ponad 59 mln zł to fundusze unijne z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a 6,9 mln zł to środki z budżetu państwa. Dodatkowe 3 mln zł pochodzą z budżetu województwa; ok. 900 tys. zł to środki własne szpitala.

Obiekt ma zostać oddany do użytku w listopadzie 2023 r.

POLECAMY TAKŻE

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię