Szczecin: Pranie brudnych pieniędzy i oszustwa w PŻM. Trzy osoby z zarzutami

0
Pranie brudnych pieniędzy i oszustwa w PŻM. Trzy osoby z zarzutami
fot. Materiały Prasowe

Zarzuty usłyszeli dwaj dyrektorzy finansowi i radca prawny. Chodzi o wyrządzenie PŻM szkody na blisko 14 mln zł.

Śledztwo w sprawie nadzorował Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Dotyczyło tzw. prania brudnych pieniędzy i wyrządzenia Polskiej Żegludze Morskiej oraz spółkom od niej zależnym szkody o wysokości ok. 3,5 mln euro (blisko 14 mln zł).

Trzy osoby z zarzutami

W toku postępowania przeszukano 16 miejsc, m.in. kancelarię prawną, biuro rachunkowe i miejsca zamieszkania osób, które były lub mogły być zamieszane w przestępstwa.

Prokurator ogłosił zarzuty trzem osobom – byłemu i obecnemu dyrektorowi finansowemu oraz rady prawnemu, który świadczył swoje usługi PŻM. Są oni podejrzewani o oszustwa, wyrządzenie znacznej szkody przedsiębiorstwu państwowemu przez nadużycie uprawnień oraz pranie pieniędzy.

Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Zabezpieczenie na 6 mln złotych

Wobec podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze. Są pod dozorem Policji i mają zakaz kontaktowania się z określonymi osobami. Jeden z nich został zawieszony w czynnościach służbowych, a także orzeczono wobec niego zakaz zajmowania stanowisk  związanych z obsługą finansową.

Na mieniu mężczyzn dokonano zabezpieczenia majątkowego na łączną kwotę blisko 6 mln zł. Ustanowiono hipotekę przymusową na ich nieruchomościach, a także zajęto środki finansowe.

Śledztwo ma charakter rozwojowy i nie wyklucza się dalszych zatrzymań.

Polecamy także:

Szczecin: TOZ o zniesieniu „podatku od psa” dowiedział się z internetu?

Nadchodzi czas łaski. Adwent 2021 trwa

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię