Szczecin: Premier Morawiecki o Polskim Ładzie dla Pomorza Zachodniego

0
polski ład
fot. fb/Mateusz Morawiecki

Polski Ład na Pomorzu Zachodnim to temat dzisiejszej wspólnej konferencji szefa rządu Mateusza Morawieckiego, wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka oraz europosła ziemi szczecińskiej Joachima Brudzińskiego. Konferencja odbyła się na terenie szczecińskiego portu. Co zakłada Polski Ład dla naszego regionu?

„Polski Ład dla Zachodniego Pomorza to ponowne uprzemysłowienie tego regionu, a z drugiej strony tysiące mniejszych inwestycji” – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Jako pierwszą z takich inwestycji wymienił m.in. rozbudowę terminalu LNG w Świnoujściu.

Szczecin ze Świnoujściem jest i staje się coraz bardziej takim hubem technologiczno-energetycznym Polski” – powiedział

Terminal LNG w Świnoujściu

O samej rozbudowie terminalu LNG w Świnoujściu powiedział:

„To będzie jedno z głównych miejsc dostaw gazu do Polski. Ale to początek drogi do ponownego uprzemysłowienia Szczecina, Świnoujścia, Zachodniego Pomorza”

Premier podkreślił, także konieczność modernizacji infrastruktury drogowej i kolejowej:

„Ta sprawna infrastruktura wiąże się z możliwie dobrym systemem dróg, kolei. I my tutaj mamy już dzisiaj końcowy etap planu przygotowań do ogłoszenia przetargu w systemie Projektuj i Buduj dla zachodniej obwodnicy Szczecina” – powiedział.

Zachodnia obwodnica Szczecina

Premier wypowiedział się także o przetargu na zachodnią obwodnicę Szczecina. Będzie to bowiem ponad 50-km odcinek z najdłuższym tunelem w Polsce.

„5 km tunelem, to będzie wielka inwestycja, blisko pięć i pół miliarda złotych. Te środki będą zabezpieczone już w najbliższym programie, Krajowym Programie Budowy Dróg. To oznacza, że w najbliższych kilku tygodniach będziemy mogli rozpisać pierwszy przetarg, a w najbliższych dwudziestu, dwudziestu paru miesiącach ruszą prace budowlane”

Polimery Police największą inwestycją chemiczną w historii

Wskazał także, że inwestycja Polimery Police to największa w ostatnich latach i jedna z największych w historii Polski inwestycja chemiczna.

„W Planie Odpowiedzialnego Rozwoju zidentyfikowaliśmy przemysł chemiczny jako jedną z naszych pięt achillesowych. Można to poznać po dużym deficycie w międzynarodowym handlu chemią, to ok. 8 mld euro deficytu” – powiedział premier Morawiecki.

Według szefa rządu ta inwestycja, którą realizuje Grupa Azoty wraz z firmą Hyundai, pomoże zniwelować ten deficyt.

„Taka inwestycja jak ta, która realizuje Grupa Azoty wraz z Hyundaiem, inwestorem kapitałowym i jednym z wykonawców tej inwestycji, ta wielka inwestycja zredukuje deficyt w handlu chemią. To tutaj będzie biło chemiczne serce Polski. To tutaj szczecinianie, to tutaj mieszkańcy Pomorza Zachodniego będą mieli wysoko płatne miejsca pracy” – powiedział premier.

Pogłębienie toru wodnego Szczecin – Świnoujście do 12,5m

Premier podkreślił także, że kończą się prace nad pogłębieniem toru wodnego ze Świnoujścia do Szczecina, zgodnie z harmonogramem ma to nastąpić do września. Wskazał, że jest to wielka inwestycja finansowana z budżetu państwa i dowód na to jak poważnie rząd traktuje ponowne uprzemysłowienie i odbudowę przemysłu morskiego, stoczniowego i portowego w Szczecinie i Świnoujściu.

Szczecin i Świnoujście to ogromna szansa na zbudowanie głębokowodnego portu kontenerowego. Do tego potrzebne jest pogłębienie do 17 m toru dopływu do Świnoujścia. Wszelkie prace zostały wykonane, jesteśmy gotowi na tę wielką inwestycję: pogłębienie do 17 m i poszerzenie do 500 m, żeby statki, kontenerowce mogły się mijać”

Premier zauważył iż docelowa możliwość rozładowywania kontenerów w porcie Świnoujście i Szczecin przyniesie dodatkowe wpływy do budżetu. Dodał również, że przejęcie części handlu międzynarodowego, niemieckich, holenderskich portów będzie dalej postępowało.

„Jesteśmy świadkami znakomitego powodzenia Gdańska, tutaj udowodnimy, że to jest także możliwe” – powiedział Morawiecki.

Droga S10 – bardzo ważną arterią dla gospodarki Polski

Oświadczył, że bardzo ważne jest jeszcze lepsze skomunikowanie Szczecina i Pomorza Zachodniego z centralną Polską.

„Bardzo ważna droga S10 ze Szczecina, przez Stargard, Wałcz, Piłę, Bydgoszcz, Toruń i do Warszawy, to znakomicie skróci drogę do centrum Polski dla mieszkańców i przedsiębiorców. To będzie bardzo ważna arteria, która stworzy dodatkowe perspektywy gospodarcze” – stwierdził.

POLECAMY TAKŻE

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię