Szczecin: Wieża Dzwonów z tarasem widokowym otwarta do zwiedzania

0
SONY DSC

Ponad dwieście schodów trzeba pokonać by wejść na samą górę Wieży Dzwonów, by móc obserwować panoramę Szczecina. Górująca nad szczecińskim Zamkiem Książąt Pomorskich Wieża jest najwyższą z zamkowych wież. Od najbliższego weekendu, po czterech latach wieża znów będzie dostępna dla zwiedzających.

Szczecin: Wieża Dzwonów z tarasem widokowym otwarta do zwiedzania

Wieża Dzwonów wraz z iglicą sięga około 60 m. Ze znajdującego się na wysokości 36 m punktu widokowego rozciąga się wspaniały widok na miasto i okolicę, m.in. na katedrę, Wały Chrobrego, filharmonię, Łasztownię czy rzekę Odrę. Warto więc pokonać ponad 200 schodów, by z góry zobaczyć fascynującą panoramę i sam zamek.

Foto: Grzegorz Świstak

Wieża wyłączona była z użytkowania od maja 2017 r. , od czasu katastrofy budowlanej (osunięcia filara) w skrzydle północnym – mówiła podczas konferencji Wioleta Słoka, zastępca dyrektora Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Po wyjaśnieniu przyczyn katastrofy eksperci Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego wskazali konieczność wykonania niezbędnych prac konserwacyjnych. W ramach tych prac m.in. wymieniliśmy nawierzchnię pomostu widokowego (obecnie z polimerobetonu, wcześniej była to blacha żeberkowa). Odnowiliśmy powłoki górnej części stalowej. Wymienione zostały elementy instalacji kanalizacji deszczowej. Uszczelniono cztery wieżyczki. Przeprowadziliśmy konserwację instalacji ppoż. oraz instalacji elektrycznej wraz z doświetleniem części górnej wieży i uruchomieniem iluminacji wieży. Po zakończeniu wszystkich prac oraz zastosowaniu nowych rozwiązań dróg ewakuacyjnych mogliśmy już bez przeszkód otworzyć wieżę dla zwiedzających.

Wieża Dzwonów była częścią dawnego kościoła zamkowego p.w. św. Ottona, wzniesionego za czasów księcia Jana Fryderyka podczas pełnej rozmachu przebudowy kompleksu zamkowego na renesansową rezydencję w latach 70. i 80. XVI wieku. Prace te prowadzili mistrzowie włoscy pod kierunkiem Wilhelma Zachariasza. Nowe skrzydło północne z komnatami pary książęcej oraz kościół z Wieżą Dzwonów powstały w miejscu zburzonej części wcześniejszych budynków – Kamiennego Domu i średniowiecznej świątyni.

Dziś pod szklanymi taflami w Wieży Dzwonów prezentowane są fragmenty dawnych obwarowań Wzgórza Zamkowego. Po dotarciu na szczyt zobaczyć można dzwon maryjny z 1524 r., ufundowany w 400. rocznicę chrystianizacji Pomorza przez biskupa Ottona z Bambergu. Na ścianie zewnętrznej od strony Dziedzińca Menniczego wmurowana jest figura św. Ottona z Bambergu pochodząca z kościoła zamkowego (replika z 1934 r., Franz von Ruedorffer). Na iglicy jest gryf – symbol dynastii Gryfitów, a współcześnie także symbol Pomorza Zachodniego.

Wieża Dzwonów czynna będzie od soboty 7 sierpnia br, do końca września codziennie w godzinach od 10 do 18 (ostatnie wejście 17.30).

Bilety wstępu (10 zł i 6 zł ulgowy) dostępne będą w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej wejście I). Osoby, które zakupią jednocześnie bilety wstępu na zamkowe wystawy (6 i 4 zł), będą mogły nabyć bilet na wieżę w promocyjnej cenie – 6 zł i ulgowy 4 zł.

Polecamy także:
Police: Cztery nowe hybrydowe MANy od jutra na liniach autobusowych
Miasto Szczecin opublikowało fake newsa 
Tokio 2020: Pech lekkoatlety ze Szczecina. Lewandowski wraca do domu

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię