Szczecin: Zabytkowy tramwaj turystyczny znów wyjechał na ulice miasta

0
tramwaj
fot. ZDiTM

4 lipca na ulice Szczecina wyjechał zabytkowy tramwaj. Tramwaj linii „0” umożliwi mieszkańcom Szczecina na zwiedzanie miasta z zupełnie innej perspektywy. Trasa została opracowana tak, żeby można było zobaczyć najciekawsze zabytki i obiekty w mieście.

Tramwajowa Linia Turystyczna „0” pojawia się na trasie miasta w każdą niedzielę wakacji. Obsługiwana jest przez historyczne składy wagonów typu N i 4N.

W tramwaju linii „0” obowiązuje specjalna taryfa. Bilet normalny kosztuje 3,50 zł, bilet ulgowy 2,50 zł. Natomiast dzieci do lat 4 podróżują bezpłatnie. Bilety są do nabycia bezpośrednio u konduktora.

Tramwaj „Zerówka” wykonuje w każdą niedzielę dwa kursy. Start spod Dworca Głównego o godz. 14:35 i 15:59.

Tramwaj zatrzymuje się na przystankach:

Dworzec Główny PKP, Brama Portowa, Plac Żołnierza Polskiego, Plac Rodła, Plac Grunwaldzki, Plac Szarych Szeregów, Rondo Olszewskiego (Spacerowa), Głębokie.

Czas trwania przejazdu to 32 minuty.

W kierunku przeciwnym obowiązują przystanki:
Głębokie, Rondo Olszewskiego (Spacerowa), Plac Kościuszki, Pomorzany(pętla) i Dworzec Główny PKP.
Czas przejazdu to także ok. 36 min.

Zabytki i obiekty warte obejrzenia na trasie:

1. Dworzec kolejowy Szczecin Główny – budynek powstał w 1900 roku, na terenie pięknego ogrodu. Jednakże dworzec istnieje już od 1843 roku, kiedy uruchomiono linię Szczecin – Berlin. Trzy lata później dystans do Poznania pociąg pokonywał w czasie 4 godzin.

2. Pomnik z kotwicą – pierwotnie pomnik wg projektu L. Manzla, odsłonięty w 1898 roku z kobiecą postacią Sediny – apoteozy portowego miasta Szczecina. Zaginął w 1945 roku.

3. Brama Portowa – pozostałość po murach obronnych, otaczających miasto. Zbudowana w latach 1724-1740 wg projektu Gerharda C. van Wallrawe. Na elewacji zachodniej m. in. bóg Odry Viadrus i widok miasta zza Odry.

4. Poczta Główna – neogotycki gmach z bogato zdobioną fasadą, zbudowany w 1905 roku wg projektu Hintze.

5. Gmach Muzeum i Klubu 13 Muz – kompleks gmachów z XVIII wieku, przebudowanych w XIX wieku. Budynki zostały zniszczone podczas II wojny światowej. Po odbudowie ulokowano w nich Galerię Muzeum Narodowego i klub stowarzyszeń artystycznych „13 Muz”. W nadprożach okien pierwszego piętra sylwetki głów znanych współczesnych szczecinian.

6. Pałac Sejmu Stanów Pomorskich – barokowy pałac z lat 1726-1727, zbudowany wg projektu Gerharda C. van Wallrawe. Przebudowywany w latach 1885-1888. Pierwotny wygląd odzyskał w latach 30-tych XX wieku. Obecnie mieści się w nim Muzeum Narodowe z siedzibą Dyrekcji i salami wystawowymi.

7. Brama Królewska – zbudowana w latach 1725-1727 wg projektu Gerharda C. van Wallrawe, stanowiła część obwarowań miejskich.

8. Park Żeromskiego – założony na początku XIX wieku, a powiększony na początku XX wieku. Znajduje się w nim wiele cennych okazów drzew i krzewów.

9. Pazim – centrum biurowo-handlowo-hotelowe. Znajdują się w nim biura PŻM, sklepy, banki oraz zakłady usługowe, a hotel Radisson SAS zapewnia swoim gościom komfortowe warunki.

10. Plac Grunwaldzki – plac i zabudowa wokół niego powstały w latach 90-tych XIX stulecia. Zaprojektowany został przez twórcę przebudowy Paryża – G. E. Haussmanna i jest jednym z wielu placów o charakterystycznym gwiaździstym układzie zabudowy. Rozchodzi się z niego osiem ulic, w tym cztery typu bulwarowego, obsadzone drzewami.

11. Aleja Piastów i ulica Jagiellońska – typowa zabudowa miejska z przełomu wieków, z wieloma budynkami w stylu secesyjnym.

12. Kompleks poszpitalny – wybudowany w XIX wieku jako szpital Bethania. Po II wojnie światowej zaanektowany przez wojska radzieckie, również na szpital. Obecnie zespół różnych szkół.

13. Zajezdnia tramwajowa przy ul. Piotra Skargi – pierwsza zajezdnia (1879 r.), pamiętająca konne tramwaje.

14. Aleja Wojska Polskiego – najdłuższa ulica Szczecina (8,3 km). W śródmieściu zabudowana jest kamieniczkami secesyjnymi. Wraz ze zbliżaniem się do jeziora Głębokie, zmienia swój charakter – można zobaczyć dawne wille mieszczańskie z lat 80-tych XIX wieku i początku XX wieku. Obecnie wiele z nich to budynki użyteczności publicznej, jak szkoły czy przychodnie.

15. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny (ZUT)

16. Pomorzany – typowe osiedle miejskie z lat 70-tych i 80-tych XX wieku.

17. Browar Bosman – założony w połowie XIX wieku, produkował znane w całych Niemczech piwo. Dzisiejszy browar jest godnym jego spadkobiercą.

18. Gazownia – wybudowana w latach 80-tych XIX wieku. Gazu używano wówczas tylko do oświetlania ulic i budynków publicznych, ponieważ był bardzo drogi. Po II wojnie światowej, po 40 latach eksploatacji, zakład został zamknięty.

19. Zajezdnia tramwajowa przy ul. Kolumba – jedna z pierwszych zajezdni tramwajowych, powstała w 1886 roku. W miarę unowocześniania taboru jej znaczenie malało. Obecnie w budynku znajduje się Szczecińskie Centrum Przedsiębiorczości.

Z przejażdżki tym historycznym tramwajem można skorzystać do 29 sierpnia.

POLECAMY TAKŻE

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię