Obywatelski projekt „Tak dla rodziny, nie dla gender” został skierowany do prac w komisjach sejmowych. Jego celem jest wypowiedzenie Konwencji stambulskiej i zastąpienie jej Konwencją Praw Rodziny.
Podczas marcowej debaty zgłoszono dwa przeciwstawne wnioski – o odrzucenie projektu i o skierowanie go niezwłocznie do drugiego czytania. Wczoraj Sejm odrzucił oba. Oznacza to, że projekt „Tak dla rodziny, nie dla gender” zostanie przekazany do komisji spraw zagranicznych oraz komisji sprawiedliwości i praw człowieka.
Międzynarodowa Konwencja Praw Rodziny
Projekt autorstwa Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego Marka Jurka oraz Instytutu Ordo Iuris został złożony w Sejmie pod koniec ubiegłego roku wraz z podpisami 150 tys. obywateli. Jego głównymi założeniami jest wypowiedzenie Konwencji stambulskiej i zastąpienie jej Międzynarodową Konwencją Praw Rodziny.
-Wartością dodaną Konwencji stambulskiej nie jest żaden przepis dotyczący ochrony osób słabych przed przemocą. Ani wprowadzenie tej Konwencji, ani jej wypowiedzenie nie zmieni żadnego przepisu Kodeksu karnego […] Wypowiedzenie tej Konwencji chroni nas jedynie przed tym, co ona tak naprawdę – przed ideologią gender – zaznaczał 17 marca Marek Jurek.
Głosowanie
Członkowie KO, Lewicy i Polski 2050 głosowali za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu. Wielu z nich przyniosło ze sobą również tabliczki w kształcie dłoni z napisem: „Tak dla konwencji antyprzemocowej, nie dla legalizacji przemocy w rodzinie”.
Skierowania projektu do komisji chciał PiS. Stanowczo za wypowiedzeniem Konwencji stambulskiej opowiedzieli się natomiast posłowie Solidarnej Polski i Konfederacji.
Polecamy także:
- „Strzelnica w powiecie”. Możliwe dofinansowanie do 200 tys.zł
- Pogoń Szczecin: Kamil Drygas na dłużej w szeregach Pogoni