Od nowego roku w życie weszły nowe przepisy korzystne dla konsumentów. Od teraz sprzedawcy ogłaszający promocję będą zobowiązani do podawania również najniższej ceny z 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Przewidziano też dodatkową ochronę dla seniorów, którzy często tracili oszczędności na tzw. pokazach.
Promocje
1 stycznia w życie weszły nowe przepisy, dzięki którym konsumenci nie będą już narażeni na fałszywe promocje. Często dochodziło do sytuacji, że sklepy specjalnie podwyższały cenę regularną towaru, by potem móc kusić klientów obniżkami. Teraz przedsiębiorcy będą zobligowani do podawania również najniższej ceny z 30 dni poprzedzających obniżkę. Pozwoli to ocenić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z okazją.
Natomiast w przypadku produktów spożywczych z krótką datą przydatności należy podawać cenę aktualną i tę sprzed pierwszego zastosowania obniżki. Nie ma zaś takiego obowiązku, gdy sprzedawca zwyczajnie obniża cenę towaru, bez ogłaszania promocji czy wyprzedaży.
Zakupy w Internecie
Konsumenci doczekali się również innych korzystnych zmian. Ci, którzy kupują towary za pośrednictwem Internetu, będą mogli zapoznać się z rzetelnymi opiniami na ich temat. Przedsiębiorcy będą mieli obowiązek informować swoich klientów, czy weryfikują autentyczność recenzji, a jeżeli tak, to w jaki sposób. Zobowiązani zostaną również do umieszczenia informacji, czy publikowane są wszystkie komentarze, czy tylko te przychylne. Odtąd zakazane będzie zamieszczanie fałszywych i zniekształconych opinii.
Wiele osób korzystając z usług w Internecie co prawda nie płaci za nie pieniędzmi, ale „płaci” swoimi danymi osobowymi. Chodzi np. o różnego rodzaju aplikacje, z których można korzystać jedynie po udostępnieniu swoich danych. Od teraz taki „zakup” będzie traktowany jak każdy inny, a konsumenci będą korzystali z takich praw, jak w przypadku odpłatnych usług – np. możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni.
Sprzedaż na pokazach
W życie wchodzą też długo wyczekiwane zmiany dotyczące tzw. pokazów, na których seniorzy kupowali m.in. zestawy garnków i maty masujące po bardzo zawyżonych cenach, mimo iż informowało się ich, że trafili na okazję. Od teraz wprowadza się zakaz zawierania umów finansowych (np. pożyczek) podczas pokazów. Umowy takie będą z mocy prawa nieważne i nie będą wywoływać żadnych skutków.
Konsumenci, którzy zakupili towar podczas nieumówionej wizyty w domu lub wycieczki będą mieli 30 dni na odstąpienie od umowy. W przypadku pokazów termin ten wynosi wciąż 14 dni. Co istotne, przedsiębiorcy nie będą mogli przyjmować płatności przed upływem tego terminu! Uchroni to seniorów przed ewentualnymi stratami finansowymi, jeżeli przemyślą zakup i postanowią z niego zrezygnować.
Polecamy także:
Podsumowanie imprezy sylwestrowej w Szczecinie i regionie