Zespół Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie od teraz będzie mógł skuteczniej pomagać kobietom, które ucierpiały m.in. w wyniku porodu lub problemów onkologicznych. Nowa metoda przynosi znakomite efekty, a ryzyko odrzucenia przeszczepu wynosi jedynie 2%.
Lekarze ze szczecińskiego szpitala gościli u siebie dr. n. med. Dana O’Deya, ordynatora Oddziału Chirurgii Plastycznej i Operacyjnej Luisenhospital Aachen w Niemczech. Medycy w ramach warsztatów przeprowadzili zabieg rekonstrukcji krocza u pacjentki, która doznała poważnych uszkodzeń podczas porodu w 2011 roku. 38-latka przeszła wcześniej próbę zabiegu naprawczego, jednak nie przyniosła ona spodziewanego efektu. Od 12 lat kobieta musiała zmagać się z wieloma problemami, przez co ucierpiało również jej prywatne życie.

Metoda dr. O’Deya polega na przeszczepieniu płata uszypułowanego (unaczynionego) na tętnicy zasłonowej. Dzięki wykorzystaniu kawałka skóry z własnymi naczyniami krwionośnymi znacznie spada ryzyko odrzucenia przeszczepu. Generalnie zawsze wynosi ono ok. 50 %, w tym przypadku tylko 2%!
W warsztatach wzięli udział członkowie Oddziału Klinicznego Ginekologii Rekonstrukcyjnej i Onkologicznej, a także chirurdzy, ginekolodzy-położnicy i urolodzy z SPSK 2 PUM w Szczecinie, ginekolodzy z Warszawy oraz studenci Parlamentu Studentów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Zabieg trwał ok. 2,5 godziny i zakończył się sukcesem. Pacjentka pozostanie w szpitalu przez trzy dni.

dr n .med. Dan O’Dey (Niemcy),
dr hab. n med. Aneta Cymbaluk-Płoska,
dr n. med. Piotr Kolczewski.
Polecamy także:
Gryfino: Dewastacja kapliczki i kradzież figury. Trwają poszukiwania sprawcy
Było o krok od tragedii. Policjanci uratowali 17-latkę, która chciała rzucić się pod pociąg