Rusza zbiórka krwi w ramach IX edycji „Tropem wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Co prawda sam bieg odbędzie się dopiero w maju, ale już dziś można pobiec do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w 2011 roku. To święto honorujące żołnierzy tzw. drugiej konspiracji, którzy po wojnie nie złożyli broni i przystąpili do walki z kolejnym okupantem. Niezłomni członkowie podziemia antykomunistycznego działali w latach 1944 – 1963.
75 tys. biegaczy
W 2013 roku grupa osób zaangażowanych w różnego rodzaju działania patriotyczne postanowiła zorganizować pierwszy bieg upamiętniający żołnierzy wyklętych. Odbył się on w lesie obok Zalewu Zegrzyńskiego, w okolicach Warszawy, a wzięło w nim udział 50 osób. W kolejnych latach bieg został przeniesiony bezpośrednio do stolicy, a także zaczęto organizować go w innych miejscowościach.
W ubiegłym roku w Szczecinie bieg odbył się na Jasnych Błoniach, a wzięło w nim udział ok. 600 uczestników. Biegacze pokonali dystans 1963 metrów. To nieprzypadkowa liczba, ponieważ nawiązuje do roku, w którym w walce zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. „Lalek”. Dla bardziej wytrwałych zawodników odbył się również bieg na 5 km.
W ramach ubiegłorocznej VIII edycji zorganizowano biegi w 370 miastach. Wzięło w nich udział łącznie 75 tys. osób.
Oddaj krew i biegnij w maju
Tegoroczny bieg „Tropem wilczym” został przeniesiony na 16 maja, jednak organizatorzy już teraz zachęcają do oddawania krwi dla uhonorowania Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Teraz oddajmy krew , a w maju zapraszamy na kolejną edycje biegu Tropem Wilczym w Szczecinie🤍❤️🇵🇱 Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie
al. Wojska Polskiego 80/82.Opublikowany przez Fundacja Polskich Wartości Wtorek, 16 lutego 2021
– Mamy nadzieję, że będzie duży odzew, że będzie można przywrócić planowane zabiegi, że nie będzie brakowało krwi przy wypadkach. Krew można oddać we wszystkich centrach regionalnych. Chciałabym dodać, że zbiórka jest przeprowadzana w sposób bardzo bezpieczny. Czasami mamy obiekcje, żeby oddać krew, zastanawiamy się, czy to będzie bezpieczne, szczególnie podczas pandemii COVID-19. Centra są do tego przygotowane, czekają na Państwa, czekają na dawców. Mamy nadzieję, że podzielimy się tym, co mamy najcenniejsze: darem życia, bo naprawdę jest ogromna potrzeba i każde pojedyncze oddanie krwi to dołożenie cegiełki do ratowania życia i zdrowia drugiego człowieka – mówi Barbara Konarska, rzecznik projektu „Tropem Wilczym”.
W Szczecinie oddawanie krwi będzie możliwe w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy al. Wojska Polskiego 80/82.
Polecamy także:
- Trzecia w tym roku dostawa LNG dotarła do Świnoujścia
- Szczecin: Przebudowa „Słowianina”. Ruszył przetarg