W piątek w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się specjalne spotkanie z okazji obchodzonego w dniach 20-26 lutego Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Jest to akcja koordynowana co roku przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W konferencji udział wzięli m.in. Marcin Sławecki, Mateusz Wagemann oraz Dariusz Matecki. Głównym celem była chęć przekazania informacji społeczeństwu w kontekście bezpłatnej pomocy, zapewnianej ofiarom przestępstw.
Podczas spotkania jako pierwszy głos zabrał Mateusz Wagemann. Wicewojewoda zachodniopomorski powitał wszystkich zgromadzonych, po czym wyjaśnił cel zebrania w budynku urzędu.
– Dzisiejsze spotkanie jest konsekwencją pewnego modelu czy też sposobu postępowania, jaki staramy się od pewnego czasu przyjąć z udziałem stowarzyszenia „SOS dla Rodziny”, realizującego zadania związane z udzielaniem pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Model ten polega na zaproszeniu do współpracy i interakcji szeregu podmiotów, które w związku z wykonywaniem swoich zadań ustawowych i statutowych mają styczność, ale również świadczą określonego rodzaju pomoc, czynności i działania na styku z ofiarami przestępstw. – powiedział Wagemann.
Następnie wicewojewoda zachodniopomorski odniósł się do roli, jaką pełnią ośrodki zajmujące się pomocą osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Wyraził on przekonanie o utrzymaniu odpowiedniej motywacji ich członków do dalszego – równie skutecznego, co dotychczas – działania.
– Prokuratura czy policja nie są instytucjami powołanymi do udzielenia porad prawnych. Te brakujące elementy zapewnia właśnie 300 ośrodków na terenie całego kraju, które są wyposażone w określone narzędzia i środki, umożliwiające niesienie bardzo konkretnej pomocy. Dzisiejsze spotkanie naładuje baterie na funkcjonowanie tym instytucjom przez cały rok. – podkreślił polityk Solidarnej Polski.
W dalszej części spotkania mikrofon przejął Marcin Sławecki, który wytłumaczył, jaki sens ma organizacja Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Wyraził on również swój podziw wobec działań ośrodków, które niosą niezbędną pomoc.
– Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym to czas szczególny, bo jest to akcja organizowana na terenie całego kraju. Pozytywnie motywuje to, by patrzeć na rzeczywistość i ludzi w nieco inny sposób. Myślę, że dobrym przykładem są ośrodki tworzone przez Fundusz Sprawiedliwości nadzorowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, których zadaniem jest, by w każdym powiecie była możliwość skorzystania z pomocy prawnej, psychologicznej, a czasami również materialnej. (…) Mam nadzieję, że dobro, które poczyniliście będziecie mogli czynić codziennie i właśnie tym dobrym nastawieniem i otwartością na krzywdy innych oraz chęcią pomocy, będziecie kierować się każdego dnia aż do kolejnego takiego tygodnia. – powiedział Sławecki.
– Niezwykle ważna jest koordynacja pomiędzy sądami, policją i prokuraturą. Miejscem, gdzie taka pomoc może zostać udzielona są właśnie te ośrodki. W Szczecinie działa to dzięki stowarzyszeniu „SOS dla Rodziny”. Ta dobra praca, którą wykonuje ośrodek na co dzień jest godna pochwały. Chylę czoła przed wszystkimi z Państwa za to, że otwarliście swoje gmachy urzędów, miejsc pracy oraz przede wszystkim serca na krzywdę drugiego człowieka, wyciągając pomocną dłoń do osób, które tej pomocy potrzebowały. – dodał dyrektor gabinetu ministra sprawiedliwości.
Podczas piątkowego spotkania głos zabierał również szczeciński radny Dariusz Matecki. Zajął się on głównie wyjaśnieniem, skąd pochodzą środki należące do Funduszu Sprawiedliwości.
– Fundusz Sprawiedliwości zajmuje się przede wszystkim pomocą osobom pokrzywdzonym i pomocą postpenitencjarną. Jeśli chodzi o pochodzenie środków z Funduszu Sprawiedliwości, to pochodzą one zazwyczaj od osób, które są sprawcami przestępstw. Więźniowie, którzy pracują, część swoich dochodów muszą przeznaczać na Fundusz Sprawiedliwości. Sieć pomocy osobom pokrzywdzonym w latach 2019-2022 to jest 305 miejsc świadczenia pomocy i w tylu miejscach każdy pokrzywdzony przestępstwem może dzisiaj otrzymać pomoc. Na terenie naszego województwa zachodniopomorskiego – tutaj wielkie podziękowania dla Pana Tomasza i „SOS dla Rodziny” – w każdym mieście powiatowym można uzyskać taką pomoc. – powiedział Matecki.
Szczeciński radny podkreślił również, iż pomoc dla ofiar przestępstw jest udzielana przez okrągłe 12 miesięcy i jest ona dostępna dla każdego.
– Pomoc prawna jest udzielana przez cały rok i w całym kraju. Każdy może zadzwonić na infolinię, jest to pomoc publicznie dostępna. Całe szczęście żyjemy w kraju, w którym to obywatele decydują, kto rządzi, a później to rządzący decydują o przeznaczaniu tych funduszy na przeciwdziałanie przyczynom przestępczości. Daj Boże nie będziemy żyć w kraju, w którym to sędzia decyduje o tym, na co przeznaczać fundusze publiczne. – podsumował przedstawiciel Solidarnej Polski.
Z pomocy udzielanej przez Ośrodki Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem można korzystać na co dzień. Miejsce w Szczecinie, gdzie ofiary przestępstw mogą się zgłaszać znajduje się na ul. Energetyków 10 w Szczecinie. Jest ono czynne od poniedziałku do soboty. Kontakt pod numerem telefonu 663 606 609. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
POLECAMY TAKŻE: