Urząd Marszałkowski zareagował na wpis radnej Małgorzaty Jacyny-Witt, która uważa, że „nowy budynek Urzędu Marszałkowskiego jest źle zaprojektowany i wybudowany”. Zdaniem Zarządu Województwa „radna Małgorzata Jacyna Witt swoim wpisem kreuje atmosferę zagrożenia i stawia w złym świetle zarówno Zarząd Województwa, jak i wykonawcę inwestycji, firmę Mostostal Warszawa S.A.
Urząd Marszałkowski: Zarysowania i uginanie się fragmentów stropów zostały stwierdzone w kwietniu
O wpisie radnej Małgorzaty Jacyny-Witt pisaliśmy TUTAJ
Dzisiaj Zarząd Województwa wystosował oświadczenie w sprawie zarzutów Małgorzaty Jacyny-Witt, która wczoraj za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowała o nieprawidłowościach na budowie nowej siedziby urzędu Z samego oświadczenia Zarządu wynika jednak, że „doszło do zarysowań i uginania się stropu”. Miało to miejsc w kwietniu br., a wykonawca został zobowiązany do wzmocnienia stropów budynku. Ciekawostką jest jednak fakt, że jeden z portali informacyjnych informował wcześniej, że konstrukcje wspierające stropy są tymczasowe. Informacja miała pochodzić ze źródeł zbliżonych do Urzędu Marszałkowskiego. Teraz okazuje się, że wzmocnienia stropów będą elementem stałym budynku.
Proces projektowy i budowlany inwestycji znajduje się pod stałym nadzorem Inżyniera Kontraktu, który w zakresie obowiązków ma m.in. odpowiednio wczesne wykrywanie pojawiających się wad, bieżące raportowanie sytuacji i korygowanie ewentualnych błędów – czytamy w oświadczeniu Zarządu Województwa. Zarysowania i niezgodne z polskimi normami uginanie się fragmentów stropów zostały stwierdzone przez pracowników Wydziału Inwestycji i Nieruchomości Urzędu Marszałkowskiego i Inżyniera Kontraktu w kwietniu br. Natychmiast nakazano zaprojektowanie prac wzmacniających, które zostały poprzedzone opiniami niezależnych ekspertów, zleconymi zarówno przez firmę Mostostal, jak i Urząd Marszałkowski. 22 października br. Zarząd Województwa – mając na uwadze rekomendację Inżyniera Kontraktu, a także pozytywną opinię Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział w Szczecinie – zaakceptował przedstawiony przez Wykonawcę wariant wzmocnienia stropów budynku.
Poproszona o komentarz, Małgorzata Jacyna-Witt, powiedziała naszemu portalowi:
Urząd Marszałkowski potwierdził moje obawy i nic więcej nie ma do dodania. Będziemy żądali wyjaśnień od marsz Olgierda Geblewicza na sesji sejmiku w dniu 7 grudnia br. Niemniej w dniu jutrzejszym kieruję pismo do Zachodniopomorskiego Inspektora Nadzoru Budowlanego o natychmiastową kontrolę budowanego obiektu.
Powierzchnia użytkowa nie zmniejszy się
Z oświadczenia Urzędu Marszałkowskiego wynika, że zastosowane dodatkowe konstrukcje nie zmniejszą powierzchni użytkowej budynku. Znajdować się mają w ściankach działowych budynku.
Zmiany mieszczą się w założeniach kontraktu, a dodatkowe konstrukcje w żaden sposób nie powodują zmiany ilości miejsc przewidzianych dla pracowników. Wprowadzenie dodatkowej konstrukcji stalowej ulokowane zostało w miejscach dotychczasowych ścianek działowych i powoduje nieznaczne ich pogrubienie.
Jednocześnie Zarząd Województwa odrzuca zarzut, że budynek będzie stanowił zagrożenie dla pracujących tam osób.
Nie jest prawdą, że użytkowanie obiektu stanowi zagrożenie dla życia. Po wykonaniu prac wzmacniających całość konstrukcji mieścić się będzie w parametrach wyznaczonych przez polskie normy.
Domagają się przeprosin
Zarząd Województwa w swoim oświadczeniu domaga się przeprosin i nie podawania nieprawdziwych informacji.
Wzywamy radną do wycofania się z nieprawdziwych informacji oraz przeprosin za nieodpowiedzialne sianie paniki. W przeciwnym razie Zarząd Województwa oraz Wykonawca rozważą podjęcie kroków prawnych.
Polecamy także:
Szczecin: Rondo Portowców w naszym mieście! Radni zadecydowali
Trzebiatów: Dzieci zatruły się czadem i trafiły do szpitala. Służby apelują!
Rozpoczęło się głosowanie na projekty Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego