Po tzw. ustawie antyprzemocowej, przyszedł czas na dalsze wzmacnianie ochrony osób pokrzywdzonych przemocą domową. Dziś Rada Ministrów przyjęła projekt przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Dziś (30 sierpnia) Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw. Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało w nim przepisy, które jeszcze bardziej chronią ofiary przemocy domowej.
Przypomnijmy, że już od dwóch lat obowiązuje tzw. ustawa antyprzemocowa, która umożliwiła wydawanie nakazów natychmiastowego opuszczenia lokalu mieszkalnego przez sprawców przemocy, a także zakazów zbliżania się do miejsca zamieszkania ofiary. Dzięki takim rozwiązaniom osoba pokrzywdzona nie musi uciekać przed agresorem i szukać schronienia. Przed zmianami ofiary były zmuszone czekać na orzeczenie sądu w tej sprawie (średnio ok. 143 dni), a do tej pory były narażone na dalsze doświadczanie przemocy.
– Obowiązujące już przepisy okazały się bardzo skuteczne. Świadczą o tym liczby – do końca lipca br. było to ponad 6 tysięcy nakazów opuszczenia domu przez sprawców przemocy domowej i tylko dwa zażalenia na te decyzje uwzględnione w tym czasie przez sądy – mówił podczas konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.
Co jeszcze się zmieni?
Na mocy przyjętej nowelizacji ochrona ofiar przemocy ma zostać jeszcze bardziej wzmocniona. Nowe przepisy umożliwią izolowanie sprawców od osób, którym zagrażają, także poza wspólnie zajmowanym lokalem.
Oto kilka uprawnień, które zyska Policja i Żandarmeria Wojskowa:
- możliwość wydania natychmiastowego zakazu zbliżania się ofiary na odległość ustaloną w metrach,
- możliwość wydania natychmiastowego zakazu kontaktowania się z ofiarą (zarówno osobiście, jak i na odległość),
- możliwość wydania natychmiastowego zakazu wstępu do miejsca pracy, na teren szkoły, placówki oświatowo-wychowawczej, opiekuńczej i artystycznej oraz obiektu sportowego, do który uczęszcza ofiara (katalog tych miejsc może zostać rozszerzony przez sąd cywilny).
Wiceminister @MarRomanowski: Proponujemy trzy nowe narzędzia ochrony, które będą oparte na konstrukcji dotychczasowego nakazu policyjnego. Zakaz zbliżania się do osoby na określoną ilość metrów, zakaz kontaktowania się i zakaz wstępu i przebywania w określonych miejscach. pic.twitter.com/Ow6Am18HIU
— Min. Sprawiedliwości (@MS_GOV_PL) August 30, 2022
Projekt zostanie przekazany do Sejmu. Ustawa wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego.
Szczeciński Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Energetyków 10. Kontakt pod numerem telefonu 663 606 609.
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
Polecamy także:
Szczecin: Starsze osoby w zeszłym tygodniu oddały oszustom ponad 670 tysięcy złotych