Walka mistrza z uczniem na rajdzie Baja Wysoka Grzęda

0
foto: Wielka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie, Grzegorz Kozera - Motorsports Photography

300 kilometrów trasy rajdowej, ponad 80 załóg. Tym razem nie w Drawsku, a na rajdowych trasach w gminach Czarne i Borne Sulinowo. Już w ten weekend, 11 i 12 czerwca, w rajdowym kalendarzu debiutuje Baja Wysoka Grzęda. Rozgrywki z pewnością przyniosą nam niesamowite emocje.

Czy uczeń przerośnie mistrza?

O punkty do Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej w Rajdach Terenowych powalczy 28 załóg. Większość z nich będzie walczyła także o tytuły w Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych i Mistrzostw Czech w Rajdach Terenowych.

Faworytem w zawodach jest dobrze znany i utytułowany duet Krzysztof Hołowczyc i Łukasz Kurzeja na swoim BMW X3. Po sukcesie w Wysokiej Grzędzie Baja Drawsko Pomorskie, prowadzą w klasyfikacji generalnej mistrzostw Polski. Zdecydowanie prą do pierwszego w swojej karierze tytułu mistrzów Polski w rajdach terenowych.

Nowy rajd i nowe trasy, to zawsze wyzwanie. Do tej pory podziwiałem trasy w Czarnem jako lider zespołu Hołowczyc Racing oraz kibic. Zawsze zastanawiałem się, jak sam bym pokonał słynną “hopę Kufla”. Teraz będę miał okazję się z nią zmierzyć i bardzo cieszę się, że kolejny znakomity polski teren, który mamy w Czarnem i Bornem Sulinowie, znalazł się w kalendarzu mistrzostw Polski.”- mówi Krzysztof Hołowczyc.

Ciekawie zapowiada się rywalizacja pomiędzy duetem Hołowczyc/Kurzeja a małżeństwem Michałem i Julitą Małuszyńskimi (Mini John Cooper Works Rally), którzy pod okiem Hołowczyca rozwijają swoją rajdową pasję i umiejętności. Czeka nas zatem siarczyste starcie nauczyciela i ucznia. Do walki w mistrzostwach Europy Centralnej i Polski powraca Paweł Molgo, pilotowany przez Macieja Martona (Ford F-150 Evo). Obie załogi to utytułowani i bardzo szybcy zawodnicy, do tego dysponujący nowszymi od Hołowczyca autami.  W sumie na rajdowych trasach w Czarnem i Bornem Sulinowie zobaczymy pięć załóg w najmocniejszej grupie T1

Cieszę się, że w Gminie Czarne odbędzie się rajd Baja Wysoka Grzęda. Dzięki determinacji i ciężkiej pracy wielu osób po raz kolejny będziemy rajdowym centrum Polski. Zachęcam do odwiedzenia Gminy Czarne, ponieważ tu zawsze będziecie czuć się jak u siebie! Wszystkim zawodnikom życzę niezapomnianych wspomnień, woli walki i pokonania własnych słabości w walce o zwycięstwo, bo wierzcie mi, na tych rajdowych trasach łatwo nie będzie.

– Podkreśla Piotr Zabrocki, Burmistrz Miasta i Gminy Czarne.

Starcie motocykli i quadów
W sumie 32 zgłoszenia napłynęły do rywalizacji wśród motocykli i quadów. Na trasie Baja Wysoka Grzęda zobaczymy czternastu motocyklistów, z Marianem Augustynem z Klubu Motorowego Szczecin i Tomaszem Wilkowiczem (KTM EXC) na czele. Porwać nas mogą także cztery quady z napędem na jedną oś, którym przewodzi Mariusz Wojtasik (Suzuki LTR). Czternaście quadów z napędem na dwie osie na czele z liderem Marcinem Talagą (Can-Am Renegade) zapewni nie mniejsze emocje. Wśród motocyklistów walka toczyć się będzie pomiędzy przedstawicielami zespołów Magicflower.pl i NAC Rally Team. Wśród quadowców natomiast – pomiędzy Can-Am Perfect Moto Racing Team i Polaris Polska Racing Team.

Walka o każdą sekundę

Najliczniej reprezentowana będzie ponownie grupa pojazdów seryjnych T2, w której zobaczymy 12 załóg. Sześć z nich będzie walczyło w markowym pucharze Dacia Duster Motrio Cup. Grupie przewodzą Grzegorz Szwagrzyk i Jakub Moliter (Mitsubishi Pajero). Tuż za nimi znajdują ich główni rywale, czyli Piotr Sołtys i Piotr Brakowiecki (Toyota Land Cruiser) oraz Maciej Grabowski i Adam Binięda (Dacia Duster), którzy prowadzą także w DDMC. W Drawsku Pomorskim walka toczyła się dosłownie na sekundy. Powtórki w tej grupie możemy się spodziewać także w Czarnem i Bornem Sulinowie.

Grupom krajowym TH i T4 Nat. przewodzą liderzy po pierwszej rundzie w sezonie, czyli Mariusz Wiatr i Rafał Marton (BMW X6). Będą się oni mierzyć z trzema załogami. Wiceliderzy, czyli Marcin Graczyk i Kordala Artur (Can-Am Maverick) wystartują z szóstką rywali w grupie.

Połączenie terenów gminy Czarne i gminy Borne Sulinowo pozwala stworzyć znakomity rajd terenowy z trasami adekwatnymi do rangi i poziomu imprezy międzynarodowej.
Na trasie zobaczymy także 12 załóg w Rajdowym Pucharze Polski Samochodów Terenowych. Wystartują: samotne w grupie S1 małżeństwo Macieja i Beaty Pelców (Nissan Patrol), prowadzący w grupie S2 Robert Kucharczyk i Marcin Piotrowski (Mistubishi Pajero) oraz Grzegorz Kołodziej i Grzegorz Urbanik (Can-Am Maverick) w grupie SSV.

Nowy cykl, nowe nazwiska

Baja Poland Series stopniowo przyciąga do rajdów baja kolejnych zawodników, którzy chcą spróbować prawdziwych i długich rajdowych odcinków specjalnych. Na tej konkurencji zobaczymy łącznie 11 załóg. Wśród nich znajdą się znani zawodnicy, jak duet Gołka/Gołka (Jeep Wrangler) w grupie OPEN, czy załoga Kiciński/Soroczyńska (Dacia Duster) w grupie LIMITED. Pojawią się także nowe nazwiska, jak Fuchs, Lenkiewicz, czy Nowak w grupie SSV.

W piątek 11 czerwca rajd Baja Wysoka Grzęda zainauguruje start honorowy przed ratuszem w Bornem Sulinowie i 8-kilometrowym odcinkiem kwalifikacyjnym “Okonek”. W sobotę 12 czerwca organizatorzy zaplanowali dwa przejazdy liczącego 86 kilometrów odcinka specjalnego “Borne Sulinowo” i 60-kilometrowego odcinka specjalnego “Czarne”.

Dziś mogę stanowczo powiedzieć, że Borne Sulinowo ma wszelkie podstawy, by stać się turystyczną perłą Pomorza Zachodniego. Miasto i Gmina Borne Sulinowo to urokliwe, niedostępne przez dziesięciolecia tereny, stanowiące cel wypraw i organizacji wielu imprez. Teraz Goszczą tu także duże i prestiżowe międzynarodowe zawody sportowe, jak rajd Baja Wysoka Grzęda. Specyficzne walory przyrodniczo-krajobrazowe gminy znakomicie nadają się do rozwoju tej formy sportowej aktywności. Dodatkowo całości atrakcyjności dodaje specyficzna i niepowtarzalna historia miasta i gminy oraz ciągle obecna atmosfera tajemniczości z licznymi śladami militarnej przeszłości. Zachęcam wszystkich do wspierania zawodników w walce o mistrzowskie tytuły. I zapraszam do odwiedzenia tego zakątka Polski – mówi Dorota Chrzanowska, Burmistrz Bornego Sulinowa.

Dla zawodników z RPPST, MPRB, PPRB i Baja Poland Series trasa rajdu będzie nieco krótsza. Rajd zakończy ceremonia wręczenia nagród w sobotni wieczór.

Skrócony program rajdu Baja Wysoka Grzęda 2021

Piątek, 11 czerwca

(poniższe czasy podane są dla pierwszego startującego pojazdu)

15:00: Start rajdu – Borne Sulinowo

15:45: QS-1 OKONEK – Odcinek kwalifikacyjny, 8,31 km

19:30: Wybór pozycji startowych przez 10 najlepszych kierowców

Sobota, 12 czerwca

(poniższe czasy podane są dla pierwszego startującego pojazdu)

07.00: Re-start rajdu – Park Serwisowy Czarne

07:20: OS-2 CZARNE, 60,50 km (samochody, SSV)

08:00: OS-2 BORNE SULINOWO, 86,40 km (motocykle, quady)

09:40: OS-3 BORNE SULINOWO, 86,40 km (samochody, SSV)

11:00: OS-3 CZARNE, 60,50 km (motocykle, quady)

13:55: OS-4 CZARNE, 60,50 km (samochody, SSV)

14:50: OS-4 BORNE SULINOWO, 86,40 km (motocykle, quady)

16:15: OS-5 BORNE SULINOWO, 86,40 km (samochody, SSV)

od 16:50: Meta rajdu – Park Serwisowy Czarne

od 19:00: Ceremonia rozdania nagród – Park Serwisowy Czarne

- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię