W kościołach są odprawiane jedynie uroczyste liturgie Męki Pańskiej, w czasie których odczytuje się (lub śpiewa) Mękę Pańską według św. Jana oraz adoruje Krzyż, któremu dzisiaj oddaje się taką cześć, jak Chrystusowi Eucharystycznemu (poprzez klęknięcie).
Dzień ciszy i skupienia modlitewnego, Drogi Krzyżowe, Adoracja Krzyża
Tabernakula są otwarte, ołtarze rozebrane ze wszelkich dekoracji. Nie grają organy i nie używane są dzwonki. Najświętszy sakrament przeniesiony jest do symbolicznej ciemnicy. W wielu kościołach w okolicy godziny 15 odprawiane są również Nabożeństwa Drogi Krzyżowej (godzina 15 uznawana jest za godzinę śmierci Jezusa Chrystusa na Krzyżu).
W godzinach popołudniowych odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Celebrans i asysta wchodzą w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem, a po modlitwie wstępnej czytane jest proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Czytany jest też opis Męki Pańskiej wg Ewangelii św. Jana.
Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Celebrans odsłania ramiona Krzyża śpiewając trzykrotnie: “Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadają: “Pójdźmy z pokłonem”.
Po adoracji Krzyża z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i udzielana zostaje Komunia Święta. Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego, gdzie zostaje umieszczona Monstrancja okryta białym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało Jezusa przed włożeniem do grobu.
W dniu dzisiejszym wszystkich wiernych obowiązuje post ścisły – post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Osoby od 14. do 18. roku życia oraz osoby mające ponad 60 lat są zobowiązane jedynie do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Osoby między 18. a 60. rokiem życia powinny zachować nie tylko wstrzemięźliwość, ale również post: trzy posiłki, przy czym tylko jeden do syta, a dwa – lekkie. Z obowiązku tego są zwolnione osoby chore. Kościół zachęca także do przedłużenia postu i wstrzemięźliwości aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Noc.
W dniu dzisiejszym Chrześcijanie wezwani są do trwania przed Chrystusem Ukrzyżowanym. Ten dzień nie powinien mieć charakteru wyłącznie smutnego – Mękę Chrystusa rozważamy przecież w kontekście nadchodzących Świąt Zmartwychwstania. Niemniej jednak Wielki Piątek ma być dniem wyciszenia i skupienia.
Dziś również rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego, którą przekazała nam św. siostra Faustyna Kowalska. Święto Miłosierdzia Bożego przypada w pierwszą Niedzielę po Niedzieli Zmartwychwstania. Tutaj znajdziesz tekst odpowiednich modlitw.
Polecamy także:
Chłopcy skatowani w ośrodku. Prokuratura chce skazania kuratorek
Sławomir Nitras skomentował wniosek o uchylenie mu immunitetu
Kapustka przed spotkaniem z Pogonią: „Po prostu wygramy ten mecz”