Większe kary za pedofilię i gwałty, wprowadzenie bezwzględnego dożywocia i konfiskata aut pijanym kierowcom. To tylko niektóre ze zmian przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Zapowiedziano też reformę więziennictwa – m.in. zlikwidowanie nieuzasadnionych przywilejów osadzonych i podniesienie poziomu bezpieczeństwa w zakładach karnych.
Zdaniem ministerstwa kary za najpoważniejsze przestępstwa powinny być na tyle surowe, by skutecznie odstraszać potencjalnych sprawców. Z kolei więzienia nie mogą być traktowane jak obiekty wypoczynkowe.
– Kary muszą być adekwatne do winy, nie mogą też utwierdzać sprawców przestępstw w poczuciu bezkarności. Podstawowym obowiązkiem państwa jest zapewnić Polakom bezpieczeństwo. Więzienie to nie sanatorium – podkreślił minister Zbigniew Ziobro podczas czwartkowej konferencji prasowej.
– Niestety, polskie sądy należą do najłagodniejszych w Europie. Za zabójstwo dożywotnie pozbawienie wolności jest orzekane w naszym kraju trzy razy rzadziej niż w innych krajach UE. Taka pobłażliwość rodzi poczucie bezkarności – dodał wiceminister Marcin Warchoł.
Kodeks karny uchwalony! Sprawiedliwość to nie pobłażliwość.Kary muszą być nie tylko nieuchronne. Muszą być dotkliwe.Muszą skutecznie odstraszać przed popełnianiem przestępstw.Muszą też dawać poczucie zadośćuczynienia ofiarom przestępców.Temu służy Kodeks karny @MS_GOV_PL pic.twitter.com/DDPjgli9hl
— Marcin Warchoł (@marcinwarchol) July 7, 2022
Zmiany w wymiarze kar i bezwzględne dożywocie
Dziś poważnym problemem jest brak możliwości elastycznego wymiaru kary. Sądy mogą orzekać terminowe kary pozbawienia wolności od 1 miesiąca do 15 lat wymierzane w miesiącach i latach, karę 25 lat pozbawienia wolności i karę dożywotniego pozbawienia wolności. Reforma przewiduje podwyższenie górnej granicy terminowej kary pozbawienia wolności do 30 lat i likwidację kary 25 lat pozbawienia wolności.
Jednocześnie wprowadzona zostanie możliwość orzekania dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia. W ten sposób będzie można ukarać sprawcę, który już wcześniej został prawomocnie skazany na co najmniej 20 lat pozbawienia wolności za przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, wolności, wolności seksualnej, bezpieczeństwu powszechnemu lub za przestępstwo o charakterze terrorystycznym. Sąd będzie mógł zastosować tę karę również w przypadku, gdy charakter i okoliczności czynu oraz postępowanie i charakter sprawcy wskazują, iż jego pozostawanie na wolności spowoduje trwałe niebezpieczeństwo dla innych osób.
Z kolei wszyscy inni skazani na dożywotnie pozbawienie wolności będą mogli ubiegać się o warunkowe zwolnienie dopiero po odbyciu 30 lat kary (obecnie 25 lat). Po zwolnieniu będą oni podlegać dożywotniemu okresowi próby (obecnie 10 lat). Reforma przewiduje też wydłużenie okresu przedawnienia karalności zabójstwa. Dziś wynosi on 30 lat, a po zmianach – 40.
Przestępstwa seksualne
Ministerstwo wymieniło przykładowe przestępstwa, za które grozić będą wyższe kary. Po zmianach sprawcy będą podlegać karze od 5 do 30 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności np. za zgwałcenie dziecka (dziś od 3 do 15 lat), zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem (dziś od 5 do 15 lat), zgwałcenie z następstwem w postaci ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (dziś od 2 do 12 lat).
Przestępstwa zgwałcenie dziecka i zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem nie będą ulegały przedawnieniu. W przypadku innych przestępstw seksualnych lub występków przeciwko życiu i zdrowiu na szkodę małoletniego, jeżeli górna granica kary przekracza 5 lat, przedawnienie karalności nie nastąpi wcześniej niż przed ukończeniem 40. roku życia przez ofiarę.
Wszyscy recydywiści seksualni będą musieli liczyć się z nadzwyczajnym zaostrzeniem kary (tj. podwyższeniem dolnej granicy kary o połowę). Będą mogli być oni warunkowo zwolnieni dopiero po odbyciu 3/4 kary (dziś po 2/3 kary).
Podwyższone zostaną też kary za inne poważne przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu. Ministerstwo zwróciło również uwagę na czyny, które do tej pory w części nie były karalne, takie jak np. przyjęcie zlecenia zabójstwa (będzie za nie groziło od 2 do 15 lat) czy wymuszenie mienia poprzez szantaż (od roku do 10 lat).
Wsiadłeś za kierownicę po alkoholu? Możesz stracić auto
Policja codziennie zatrzymuje setki pijanych kierowców. Kres wsiadaniu za kierownicę po alkoholu ma położyć groźba konfiskaty samochodu. Pojazd mechaniczny będą mogli utracić wszyscy, którzy będą mieli powyżej 1,5 promila we krwi i to niezależnie od tego, czy spowodują wypadek. Sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenia przepadku jedynie w wyjątkowych przypadkach. Jeżeli ktoś miał już na swoim koncie prowadzenie po alkoholu, przepadek zostanie orzeczony już powyżej 0,5 promila.
Jeżeli samochód, który prowadzi sprawca, nie jest jego własnością – sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu.
Wzrosną też kary dla nietrzeźwych kierowców. Za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu grozić będzie od 3 do 16 lat pozbawienia wolności, a za spowodowanie śmierci – od 5 do 16 lat (obecnie od 2 do 12 lat).
Reforma więziennictwa
Poważne zmiany czekają również więziennictwo. Oto kilka z nich:
– Osadzeni będą zobowiązani do świadczenia pracy, by spłacić nałożone na nich grzywny, a także zostaną zaangażowani w usuwanie skutków klęsk żywiołowych;
– Nie będą już uprzywilejowani w korzystaniu ze służby zdrowia (obecnie są kierowani do lekarzy specjalistów poza kolejnością), a w przypadku wykrycia substancji psychoaktywnej w organizmie – zostaną obciążeni kosztami badań laboratoryjnych;
– Skazani będą uczestniczyć zdalnie w posiedzeniach sądowych, co pozwoli ograniczyć koszty ich konwojowania;
– Funkcjonariusze Służby Więziennej będą uprawnieni do podjęcia pościgu za zbiegłym osadzonym, np. w sytuacji, gdy znajduje się w zasięgu ich wzroku lub gdy posiadają informacje o tym, gdzie się udał.
Polecamy także:
Pamięć o ludobójstwie na Wołyniu to rosyjska prowokacja?
Stop agresji wobec chrześcijan! Rusza inicjatywa obywatelska