Sejm przyjął nowelizację Kodeksu pracy, która w dużej mierze dotyczy unormowania kwestii pracy zdalnej w domu. Nowe przepisy wprowadzają surowe zasady działania podczas „home office”, z których największą nowością jest chociażby możliwość przeprowadzenia przez policjantów kontroli trzeźwości w domu, która może zostać wykonana na prośbę pracodawcy.
Nowy, rewolucyjny Kodeks pracy co prawda jeszcze nie wszedł w życie i jest nadal projektem ustawy, ale niemal pewne jest, że w obecnym kształcie stanie się on już wkrótce prawem. Poparło go bowiem aż 430 posłów, co oznacza niemalże jednomyślność w Sejmie. Możliwe jest, że Senat wprowadzi drobne poprawki, po czym pozostanie tylko podpis prezydenta. Tym samym prawdopodobnie już od 2023 roku praca zdalna w takiej formie, jaką znamy dotychczas przejdzie do historii.
Według obecnego prawa sprawdzenie trzeźwości pracownika może odbyć się wyłącznie za jego pozwoleniem. Zmiany w prawie pracy spowodują, iż do badania alkomatem nie będzie już potrzebna zgoda zatrudnionego. Kontrola tego typu będzie mogła mieć charakter prewencyjny, jednak zasady weryfikacji muszą znaleźć się w regulaminie pracy, z którym pracownik będzie miał prawo i obowiązek się zapoznać. Co istotne, badanie powinno być zapowiedziane z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem.
Nowe przepisy wprowadzą również instytucję pracy zdalnej na żądanie. Pracownik, którego obowiązuje pełny tryb stacjonarny, będzie miał prawo w uzasadnionych okolicznościach i do 24 razy w roku poprosić o pracę zdalną. Kobiety w ciąży, opiekunowie osoby niepełnosprawnej oraz rodzice dzieci do lat 4 będą dodatkowo uprzywilejowani i pracodawca nie będzie mógł odmówić im takiej formy pracy. Ponadto zgodnie z nowymi zasadami wszystkie koszty pracy zdalnej mają spoczywać na pracodawcy. Chodzi tutaj o zapewnienie pracownikowi narzędzi do wykonywania pracy, a nawet opłacenie rachunków za prąd i łącze internetowe w zakresie wykorzystywanym do pełnienia przez niego obowiązków służbowych.
Regulacja pracy zdalnej w Kodeksie pracy oznacza, iż straci ona dotychczasowy charakter i stanie się ona w większym stopniu sformalizowana. Od teraz pracownik będzie musiał składać odpowiedni wniosek o taką formę pełnienia obowiązków, a ponadto będzie zobowiązany do dokładnego określenia miejsca wykonywania pracy w ramach „home office”.
POLECAMY TAKŻE:
Ojcowie Polskiej Niepodległości – Zagłosuj na projekt w SBO! (pomnik.szczecin.pl)
Kierował bez uprawnień, nie był to jednak koniec problemów 42-latka
Czekali na to od 26 lat! W Złocieńcu odsłonięto pomnik Józefa Piłsudskiego