Kult Matki Boskiej do dziś jest szczególnie żywy. 15 sierpnia świętujemy wstąpienie ciała i duszy Maryi do nieba.
Obchodzone 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znane jest również jako święto Matki Boskiej Zielnej. To jedno z najstarszych – bo obchodzone już od V w. – świąt w Kościele katolickim upamiętniające wstąpienia ciała i duszy Maryi do nieba, po zakończeniu ziemskiego życia. Miało się to dokonać ok. 45 roku na Górze Syjon, choć inne źródła podają, że Matka Boska zakończyła swe doczesne życie w Efezie, gdzie zabrał ją św. Jan Apostoł.
Kult maryjny szczególnie wyróżnia się w Kościele. Pod opiekę Maryi Wniebowziętej władcy oddawali swoje państwa, powstało wiele świątyń pod Jej wezwaniem, a artyści w dziełach chętnie nawiązywali do tych wydarzeń. Najbardziej znaną polską rzeźbą jest ołtarz znajdujący się w Kościele Mariackim wykonany w XV w. przez Wita Stwosza przedstawiający zaśnięcie, wniebowzięcie i ukoronowanie Maryi.
1 listopada 1950 r. papież Pius XII stwierdził w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus: „[…] powagę Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej„.
W polskiej tradycji 15 sierpnia wierni dziękują za udane plony i święcą rośliny. Jest to nawiązanie do przekazu, według którego Apostołowie odnaleźli kwiaty zamiast ciała Maryi.
Ten dzień jest również rocznicą tzw. „Cudu nad Wisłą”. W 1920 roku wojska polskie w spektakularny sposób odparły siły sowieckie i uchroniły Europę od bolszewizmu. Według wielu zwycięstwo to było zasługą wstawiennictwa Matki Boskiej.
Polecamy także:
Wolność wyznania w praktyce. Porażająca skala przestępstw na tle religijnym w Polsce [WIDEO]
Tajemnicze beczki przy brzegu Odry. Na miejsce skierowano służby