Do końca grudnia samorządy mogą składać wnioski do programu „Opieka wytchnieniowa”, który zapewnia wsparcie członkom rodzin i opiekunom osób niepełnosprawnych.
Opieka nad osobą niepełnosprawną to całodobowa praca, która wymaga wielu wyrzeczeń i kompromisów. Bliscy i opiekunowie muszą zmienić swoje życie i dostosować je do potrzeb podopiecznych. Ogrom obowiązków często sprawia, że zapominają o swoich planach, życiu towarzyskim, a nawet zdrowiu.
Samorządy mogą już składać wnioski do programu „Opieka wytchnieniowa”. Jego głównym celem jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów osób sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności albo orzeczeniem równoważnym, poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w codziennych obowiązkach, dzięki czemu sprawującym opiekę zapewni się czas na odpoczynek i regenerację sił. W ramach programu możliwe jest również podnoszenie kompetencji w zakresie opieki nad osobą niepełnosprawną w warunkach domowych oraz skorzystanie ze specjalistycznego poradnictwa psychologicznego lub terapeutycznego.
Środki na realizację usługi opieki wytchnieniowej mogą otrzymać samorządy, które samodzielnie realizują tę usługę, np. przez pracowników ośrodków pomocy społecznej lub zlecenie realizacji usługi określonym podmiotom i organizacjom pozarządowym.
Gmina lub powiat mogą składać wnioski do właściwego wojewody do 31 grudnia 2020 roku. Ten z kolei do 20 stycznia 2021 roku przekazuje je ministrowi właściwemu ds. zabezpieczenia społecznego, który – po zweryfikowaniu list – zatwierdza je w terminie do 5 lutego.
Program będzie można realizować poprzez:
- świadczenie usługi wytchnieniowej do 240 godzin w ramach pobytu dziennego w:
– miejscu zamieszkania,
– ośrodku wsparcia,
– innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu, które otrzyma pozytywną opinię realizatora Programu,
- świadczenia usługi opieki wytchnieniowej do 14 dni w ramach pobytu całodobowego w:
– ośrodku wsparcia,
– w ośrodku/placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom z niepełnosprawnością wpisaną do rejestru właściwego wojewody,
– innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu, które otrzyma pozytywną opinię realizatora Programu.
- świadczenia usługi opieki wytchnieniowej poprzez zapewnienie członkom rodziny lub opiekunom możliwości skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa (psychologicznego lub terapeutycznego) oraz wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji/rehabilitacji/dietetyki.
Pomoc dla opiekunów osób niepełnosprawnych oferuje również Fundacja Pomocy Chorym na Zanik Mięśni w Szczecinie. Przez okres 10 miesięcy będą mogli oni skorzystać ze wsparcia asystenta osoby niepełnosprawnej, a także usług psychologa, fizjoterapeuty, prawnika i dietetyka.
Program skierowany jest głównie do mieszkańców Szczecina i gmin powiatu polickiego. W celu skorzystania z pomocy należy zgłosić się do siedziby fundacji przy alei Wojska Polskiego 69 w Szczecinie.