Wspomnienie świętego Józefa Rzemieślnika

0
Wspomnienie świętego Józefa Rzemieślnika

Dziś na całym świecie obchodzone jest święto pracy. W Kościele jest to święto Józefa Rzemieślnika – opiekuna Maryi i Jezusa, uznawanego za wzór pracowitości. 

Święto pracy w Kościele

Od 1892 roku 1 maja obchodzone było na całym świecie święto pracy. W 1955 roku papież Pius XII, chcąc nadać świeckiemu zwyczajowi także wymiar religijny, ustanowił ten dzień świętem Józefa Rzemieślnika. W ten sposób Kościół podkreśla szczególną rolę pracy w kształtowaniu dobrych cech, takich jak chociażby dyscyplina czy odpowiedzialność, a także naucza szacunku do pracy własnej i innych. Zwraca też uwagę na prawo człowieka do pracy w godnych warunkach, z poszanowaniem jego praw.

W tym roku warto pochylić się nad osobami, które chcą pracy, ale straciły możliwość jej wykonywania z powodu koronakryzysu. To tysiące ofiar redukcji etatów oraz zamkniętych lokali gastronomicznych, siłowni czy biur podróży. Ludzie, którzy stracili oszczędności życia i często mierzą się z załamaniami i depresjami.

Józef Rzemieślnik

Święty Józef pracował ciężko przez całe życie. Z Ewangelii wynika, że zajmował się wytwórstwem i naprawą narzędzi rolniczych. Pracę traktował jako misję od Boga – wykonywał ją z miłości do Niego, Jezusa i Maryi, a do każdego powierzonego zadania podchodził sumiennie. Nie szukał rozgłosu, pracował w ciszy i z pokorą. To właśnie ten codzienny trud był źródłem jego uświęcenia.

Józef ukazywany jest jako wzór cnót takich jak np. pobożność, pracowitość, sprawiedliwość, skromność i męstwo. Jego postawa jest doceniona przez samego Boga, który powierzył mu swojego Syna i jego Matkę. Uznawany jest też za patrona chrześcijańskich małżeństw, rodzin oraz ludzi pracy.

Pochwała, a często i nakaz pracy pojawia się w wielu fragmentach Pisma Świętego. Przykładowo:

„Ręka leniwa sprowadza ubóstwo, ręka zaś pilnych wzbogaca”

(Prz 10, 4)

lub

„Gdy byliśmy u was, nakazaliśmy wam tak: kto nie chce pracować, niech też nie je”

(2 Tes 3, 10)

Polecamy także:

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię